Potpredsjednica SAD Kamala Harris imenovana je na čelo nove inicijative za umjetnu inteligenciju u partnerstvu s vodećim kompanijama u ovoj oblasti, objavila je Bijela kuća u priopćenju za javnost u četvrtak.
Harris i drugi visoki dužnosnici u administraciji predsjednika Joea Bidena sastat će se s izvršnim direktorima kompanija Alphabet, Anthropic, Microsoft i OpenAI kako bi ih podsjetili na njihovu “ odgovornost da se pobrinu da njihovi proizvodi budu sigurni prije nego što budu raspoređeni ili objavljeni u javnosti”.
Sastanak ima za cilj da održi kompanije na pravom putu ka „pokretanju odgovornih, pouzdanih i etičkih inovacija uz zaštitne mere koje ublažavaju rizike i potencijalne štete za pojedince i naše društvo“, navodi Bela kuća, koja se poziva na nedavne izvršne naredbe i zvanične izjave koje podsećaju na tehnologiju. kompanije da su njihovi proizvodi podvrgnuti zakonu o građanskim pravima i drugim vrstama zaštite od nezakonite diskriminacije.
Četiri kompanije, zajedno s Hugging Face, NVIDIA i Stability AI, također će podnijeti javnu procjenu svojih sposobnosti od strane hiljada stručnjaka iz industrije i drugih radoznalih članova javnosti na DEFCON 31, konvenciji hakera u Las Vegasu koja je više puta stavljala nesigurnost američkih glasačkih mašina na izložbi dajući djeci priliku da ih hakuju.
Bijela kuća je također najavila stvaranje sedam novih Nacionalnih instituta za istraživanje umjetne inteligencije koji se fokusiraju na klimu, poljoprivredu, energiju, javno zdravstvo, obrazovanje i kibernetičku sigurnost, objašnjavajući da će novi instituti „podržati razvoj raznolike AI radne snage“ sa 140 miliona dolara sredstava. iz Nacionalne naučne fondacije.
Administracija također daje priliku javnosti da procijeni vladinu politiku umjetne inteligencije počevši od ovog ljeta, navodi se u saopštenju za javnost.
Sa zadatkom da zaustavi protok migranata preko južne granice SAD-a po preuzimanju dužnosti 2021. godine, Haris je umjesto toga predsjedavala rekordnom količinom ilegalne imigracije, što joj je donijelo najnižu ocjenu odobravanja od bilo kojeg modernog američkog potpredsjednika. Prošle godine dobila je zadatak da razvije nacrt za borbu protiv „dezinformacija“, uznemiravanja i zlostavljanja na internetu uprkos tome što nije imala iskustva u tehnološkom sektoru.
Dok su stotine stručnjaka u polju AI pozvale na moratorij na, ili barem dramatično usporavanje razvoja AI dok se ne uspostave međunarodno dogovorene sigurnosne mjere, SAD su do sada izbjegavale davanje bilo kakvih snažnih izjava o tehnologiji. Prošlog mjeseca, Bajden se sastao sa svojim Vijećem savjetnika za nauku i tehnologiju kako bi razgovarao o “rizici i mogućnostima” na terenu, ali je odbio da se pozabavi upozorenjima stručnjaka, dok je priznao da bi AI “mogla biti” opasna.