Govornici raspravljaju o utjecaju nedavnih kriza na globalnu ulogu Europe na dvodnevnoj konferenciji u Firenci.
Izgradnja Europe u vremenima nesigurnosti bila je glavna tema 13. izdanja konferencije o stanju Unije.
Govornici iz cijelog svijeta okupili su se u talijanskom gradu Firenci na dvodnevnom događaju kako bi raspravljali o tome koliko se Europska unija promijenila kao rezultat prošlih i sadašnjih kriza.
Lekcije naučene iz dvije godine pandemije COVID-19 i posljedice ruske invazije na Ukrajinu neka su od pitanja o kojima se govorilo prvog dana razgovora.
Renaud Dehousse je predsjednik Europskog sveučilišnog instituta:
“Glavna lekcija se čini da su ujedinjeni Europljani jači. Ali reći da je to samo jedan dio odgovora. U redu je reći da moramo biti ujedinjeni, ali ako morate biti jednoglasni, na primjer, oko bilo kojeg akcijskog plana, tada u najboljem slučaju europski odgovor neće biti tako brz.
I trenutno, migracija i nedostatak obrambene politike EU-a ostaju pitanja koja izazivaju podjele među državama članicama
“Ponekad se Europa usredotočuje samo na male probleme i stoga nije u stanju suočiti se s većim izazovima,” kaže talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani. “Zašto je Italija istaknula potrebu suočavanja s migracijama? jer je to problem koji svi dijele. Nije to samo talijanski problem.”
globalna uloga Europe
Vladavina prava i digitalna tranzicija ostale su teme o kojima se raspravljalo tijekom osobnih sjednica.
Panelisti su također odgovarali na pitanja o globalnoj ulozi Europe i kako se ona promijenila kao rezultat nedavnih događaja.
“Nažalost”, kaže Timothy Garton Ash, profesor europskih studija na Sveučilištu u Oxfordu, “iako smo mi malo ojačali, drugi su ljudi postali puno jači, tako da u odnosu na Kinu, Rusiju, Indiju, drugim ne-zapadnim silama, mislim da smo relativno slabi i to je dio našeg problema.”
U petak se fokus prebacio na europsku vanjsku politiku i energetsku krizu – najgoru s kojom se Europa ikad suočila.
To je nešto što se može promatrati i kao prilika i kao izazov, kaže glavni direktor bloka za energetiku, Ditte Juul Jorgensen.
“Pokušali smo osigurati da su naši odgovori usklađeni s našim dugoročnim klimatskim interesima; da naš odgovor na hitne slučajeve također postane dio energetske tranzicije. Jer ta energetska tranzicija, ta zelena energija, ta učinkovitost u sustavu, način je da očuvati tu energiju sigurnom, ali i dobiti pristupačnu energiju i zeleniju energiju.”
Nesigurna vremena nisu prošla i europski izbori sljedeće godine bit će ključni za određivanje budućnosti Europske unije. U međuvremenu, ova dvodnevna konferencija poslala je vrlo jasnu poruku: samo pouke iz nedavnih kriza neće biti dovoljne da dugoročno osiguraju poziciju Europe.