Transrodna žena koja je završila koja je trčala na masovnom događaju Londonskog maratona i optužena je da je “prevarila prave žene s mjesta”.
Korisnici društvenih mreža — i određeni konzervativni mediji — tvrde da je transrodna žena osvojila prvo mjesto u ženskoj kategoriji na Londonskom maratonu ove godine.
Ali to je laž i evo zašto.
Londonski maraton podijeljen je u različite kategorije. Tu su elitni ili profesionalni trkači s novčanim nagradama u igri.
Tu je i masovni događaj, otvoren svima. Ove je godine Londonski maraton odlučio otvoriti masovni događaj za ljude koji se identificiraju kao nebinarni, osim za muškarce i žene.
Elitne utrke na Londonskom maratonu podliježu Svjetska atletska pravila. Ova pravila isključuju transrodne žene iz profesionalnih ženskih natjecanja od ožujka 2023.
Međutim, amaterski događaj ne podliježe pravilima Svjetske atletike i nudi otvoren ulaz.
Tako je Glenique Frank uspjela ući na masovni događaj legalno se identificirajući kao žena i sudjelovala u kategoriji od 50 do 54 godine.
Jedina nagrada koja se dodjeljuje za masovni događaj je medalja za sudjelovanje.
6.171. od 24.000 žena
Euronews je pretražio Profil maratona Glenique Frank i otkrila da je zauzela 583. mjesto od 2235 trkača u svojoj dobnoj kategoriji.
Frank je bio 6.171. od više od 24.000 žena ukupno. Ako se uzmu u obzir svi sudionici masovnog događaja, Frank je završio na 21.617 od 48.694 — ni blizu prvog mjesta koje neki korisnici društvenih medija tvrde.
Usporedimo li rezultate Glenique Frank s pobjednicom masovne discipline, Diana Bogantes završila je Londonski maraton za samo dva sata i 36 minuta. Glenique Frank trebalo je četiri sata i 11 minuta da završi utrku.
Slično u usporedbi s kategorijom žena 50-54 godine, pobjednica Jacqueline Rockliffe završila je utrku za dva sata i 51 minutu, što znači da je Glenique Frank trebalo sat i 20 minuta više od njezine konkurentice.
Ali Frankovo postignuće naišlo je na trenutne kritike profesionalnih atletičarki poput Amelije Strickler, britanske bacačice kugle i dvostruke osvajačice zlatne medalje na Britanskom atletskom prvenstvu.
“Frank je istisnuo 14.000 žena ulaskom u žensku kategoriju. Žene zaslužuju fer sport na svim razinama (čak i ako je u dobrotvorne svrhe)” Strickler je tvitao.
Mara Yamauchi, treća najbrža britanska maratonka u povijesti, također se obrušila na Glenique Frank optužujući je za kršenje pravila maratona.
Yamauchi je tvrdio da je “gotovo 14.000 žena završilo na lošijoj poziciji”, zbog Franka.
U intervjuu s New York Post, Frank je rekao: “Ako žele da vratim svoju medalju, reći ću, ‘OK, dobro. Nema problema.”
“Ali nisam se natjecao kao elita, tako da nisam ukrao novac.”
Prema objavi na FacebookuGlenique Frank prethodno je nastupila na maratonima u New Yorku i Tokiju kao muškarac.
Frank je naglasila kako je londonski maraton bio prva od 17 planiranih utrka za koje je sama mogla odabrati svoje ime i spol.
Međutim, obećala je da više neće trčati kao žena dok ne bude podvrgnuta operaciji.