Lokalno stanovništvo u selima sjeverno od Cordobe dobiva vodu kamionima nakon što su rekordne temperature i suša uzrokovale presušivanje bazena pitke vode.
Stanovnici južne Španjolske moraju piti zagađenu vodu nakon što su rekordne temperature i suša tijekom proljeća uzrokovale presušivanje lokalnog bazena pitke vode.
U selima sjeverno od grada Cordobe mjesecima nije padala kiša, a to znači da je pitka voda iz rezervoara Sierra de Boyera gotovo prazna.
Lokalno vodovodno poduzeće sada skuplja vodu iz drugog jezera u koje su proizvođači mlijeka godinama ispuštali stajsko gnojivo, zbog čega je voda iz slavine opasna za piće i kuhanje.
Sada lokalno stanovništvo svoju vodu za piće mora dostavljati kamionima.
“Nije normalno da se ovo događa u 21. stoljeću. Ali moramo se nositi s tim”, rekao je jedan stanovnik za Euronews.
Oko 27 posto Španjolske suočava se sa sušama koje su klasificirane kao “hitne” ili “uzbune”, prema ministarstvu ekološke tranzicije, a rezerve vode su na 50 posto nacionalnog kapaciteta.
U travnju je španjolska vlada zatražila od Europske komisije hitna sredstva za pomoć u zaštiti žetve poljoprivrednika od suše.
Kontinentalna Španjolska i Portugal oborili su temperaturne rekorde prošlog mjeseca, jer su obje zemlje venule u neuobičajeno ranom toplinskom valu koji je povećao rizik od požara.
Kao najveći svjetski izvoznik maslinovog ulja i važan proizvođač voća i povrća, suša je već podigla cijene španjolskog maslinovog ulja na rekordne razine.
Prošle je godine Španjolska doživjela svoju najtopliju godinu od početka vođenja evidencije, a podaci UN-a pokazuju da je gotovo 75 posto njezine zemlje podložno dezertifikaciji zbog klimatskih promjena.
Stručnjaci kažu da klimatske promjene potaknute ljudskom aktivnošću povećavaju intenzitet i učestalost ekstremnih vremenskih događaja, kao što su toplinski valovi, suše i šumski požari.