Jevgenij Prigožin rekao je da njegove snage od ponedjeljka nisu dobile dovoljno artiljerijskog streljiva od ruske vojske.
Vlasnik ruske skupine plaćenika Wagner Group zaprijetio je da će povući svoje trupe iz dugotrajne bitke za grad Bakhmut u istočnoj Ukrajini sljedećeg tjedna, optužujući rusko vojno zapovjedništvo da je njegovim snagama uskratilo streljivo i nanijelo im velike gubitke.
Jevgenij Prigožin, ozloglašeni milijunaš s dugogodišnjim vezama s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, tvrdio je da je Wagner planirao zauzeti Bakhmut do 9. svibnja.
Taj dan je veliki ruski praznik kojim se obilježava poraz nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu.
Ali, rekao je Prigožin, njegove snage od ponedjeljka nisu primile dovoljno artiljerijskog streljiva od ruske vojske. Poznat po svom hvalisanju, Prigožin je ranije iznosio neprovjerljive tvrdnje i prijetnje koje nije izvršio.
Nekoliko sati prije objave izjave, Prigožinovi glasnogovornici objavili su video na kojem on bijesno traži streljivo od ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika Glavnog stožera Valerija Gerasimova.
Na videu Prigožin stoji ispred oko 30 uniformiranih tijela koja leže na zemlji. Kaže da su to tijela boraca Wagnera koji su poginuli samo u četvrtak.
Prigozhin govori bijesnim tonom i koristi brojne psovke u videu.
“Ovo su nečiji očevi i nečiji sinovi”, kaže Prigožin, pokazujući na tijela. “Ološ koji nam ne da municije će jesti svoja crijeva u paklu.”
Naveo je da je ruska regularna vojska trebala štititi bokove dok su Wagnerove trupe napredovale, ali da ih se “jedva drži”, raspoređujući “desetke, a rijetko stotine” vojnika.
Rusko ministarstvo obrane nije odmah komentiralo te tvrdnje, a nije ih bilo moguće neovisno provjeriti.
“Wagner je ostao bez resursa za napredovanje početkom travnja, ali mi napredujemo unatoč činjenici da su neprijateljski resursi peterostruko veći od naših”, stoji u Prigožinovoj izjavi. “Zbog nedostatka streljiva naši gubici eksponencijalno rastu svakim danom.”
Wagnerova skupina je predvodila borbu za kontrolu nad Bakhmutom, što je najduža – i vjerojatno najkrvavija – bitka u ratu. Nakon više od osam mjeseci borbi, smatra se da su izgubljene tisuće života, iako nijedna strana ne potvrđuje podatke o žrtvama.
Prigozhin je obišao ruske zatvore kako bi regrutirao borce, obećavajući zatvorenicima pomilovanja ako prežive polugodišnju službu na prvoj liniji s Wagnerom. Zapadne zemlje i stručnjaci Ujedinjenih naroda optužili su Wagnerove plaćenike da su počinili brojna kršenja ljudskih prava diljem Afrike, uključujući Srednjoafričku Republiku, Libiju i Mali.
Bakhmut, koji se nalazi oko 55 kilometara sjeverno od regionalne prijestolnice Donjecka pod ruskom kontrolom, ima taktičku vojnu vrijednost za Moskvu, iako analitičari kažu da to neće biti odlučujuće u ishodu rata.
Grad je prije rata imao 80 000 stanovnika i bio je važno industrijsko središte. Sada je razoren grad duhova, ali je postao važan simbol ukrajinskog otpora ruskoj invaziji, a ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy je rekao da bi njegova kapitulacija mogla započeti izgradnju međunarodne podrške za dogovor koji bi od Ukrajine mogao zahtijevati neprihvatljive kompromise.
U Prigožinovoj izjavi stoji da će Wagner biti prisiljen povući se iz Bakhmuta 10. svibnja i da ruska regularna vojska preuzme kontrolu, “jer su bez streljiva (Wagnerovi borci) osuđeni na besmislenu smrt”.
Optužio je “ljubomorne vojne birokrate” da su mu uskratili streljivo. Zapadni dužnosnici i analitičari vjeruju da je Rusiji ponestalo streljiva jer je 14-mjesečni sukob zaglavio u ratu iscrpljivanja tijekom zime, pri čemu su obje strane pribjegavale dalekometnim bombardiranjima.