Eksplozije su se mogle čuti u četvrtak u glavnom gradu Sudana Khartoumu dok je isteklo krhko primirje.
Teško granatiranje u sudanskoj prijestolnici Khartoumu u četvrtak je prekinulo napore da se dostavi prijeko potrebna pomoć zarobljenim civilima nakon što je isteklo još jedno krhko i često kršeno primirje, rekli su stanovnici.
Sudan je utonuo u kaos otkako su sredinom travnja izbile borbe između dva suparnička vrhovna generala u zemlji. Sve je veća zabrinutost za one koji su zarobljeni i raseljeni u borbama, a humanitarni radnici i civili kažu da postoji veliki nedostatak osnovnih usluga, medicinske skrbi, hrane i vode.
U središnjim područjima Khartouma mogle su se čuti sporadične eksplozije u četvrtak, dan nakon što su Ujedinjeni narodi upozorili da se sudanski narod “suočava s humanitarnom katastrofom”, i nakon što je posljednje u nizu prekida vatre isteklo ranije tijekom dana.
“Situacija je vrlo teška”, rekao je Atiya Abdalla Atiya, koji vodi ključni liječnički sindikat. “U Khartoumu se još uvijek mogu čuti svi oblici granatiranja, bilo zračno ili topničko.”
Borbe su također pokrenule pitanja o održivosti međunarodno poduprtih inicijativa koje žele okončati nasilje koje je spriječilo prijelaz afričke zemlje u demokraciju.
Sukob je započeo 15. travnja, a prethodili su mu mjeseci eskalacije napetosti između vojske, predvođene generalom Abdel-Fattahom Burhanom, i suparničke paravojne skupine pod nazivom Snage za brzu podršku ili RSF, kojom je zapovijedao general Mohamed Hamdan Dagalo.
Obje strane razmijenile su optužbe za kršenje primirja tijekom proteklih tjedana. U četvrtak je svaka strana tvrdila da su njihove snage bile predmet napada. Vojska je rekla da se u srijedu navečer sukobila sa snagama RSF-a oko ključnih vladinih institucija u Khartoumu, uključujući republikansku palaču u središtu glavnoga grada.
Inicijative za prekid vatre Sjedinjenih Država, Saudijske Arabije i istočnoafričkog bloka poznatog kao IGAD otvorile su put prema dužim pregovorima. Ali zaraćene strane pokazale su malo predanosti čak i kratkoročnim obećanjima da će zaustaviti borbe.
Voditeljica UN-ove agencije za djecu Catherine Russell poručila je u četvrtak iz Kenije da “Sudan tetura prema katastrofi” i upozorila da su djeca sve više uhvaćena u unakrsnoj vatri.
“Iako nismo u mogućnosti potvrditi procjene zbog intenziteta nasilja, UNICEF je primio izvješća da je 190 djece ubijeno, a još 1700 ozlijeđeno u Sudanu otkako je sukob izbio prije gotovo tri tjedna”, rekla je.
“Za dobrobit sudanske djece, nasilje mora prestati”, dodao je Russell.
U sukobu je ubijeno najmanje 550 ljudi, uključujući civile, a više od 4900 je ranjeno. Sudanski liječnički sindikat, koji prati samo civilne žrtve, rekao je u četvrtak da je 457 civila ubijeno u nasilju, a više od 2300 ih je ranjeno.
Najmanje 334.000 ljudi raseljeno je unutar Sudana, a još deseci tisuća u susjedne zemlje – Egipat, Čad, Južni Sudan, Srednjoafričku Republiku i Etiopiju, prema agencijama UN-a.
Tisuće su proteklih dana prolazile kroz prepune pustinjske prijelaze između Egipta i Sudana, a mnogi su pozivali humanitarne skupine da učine više kako bi masama koje su čekale pružile osnovnu pomoć.
UN-ova agencija za izbjeglice priopćila je da je samo u Egipat do srijede prešlo više od 50.000 ljudi, uključujući 47.000 Sudanaca i 3.500 državljana trećih zemalja.