Australski premijer kritizirao je napore SAD-a da izruče osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea, dok je bio u Velikoj Britaniji na krunidbi kralja Charlesa III.
australski premijer Anthony Albanese je izrazio frustraciju zbog neprekidne potjere Sjedinjenih Država za Julianom Assangeom i nedostatka diplomatskog rješenja za to pitanje.
Albanese je rekao da je zabrinut za Assangeovo mentalno zdravlje budući da je australski državljanin četiri godine držan u zatvoru visoke sigurnosti u Velikoj Britaniji.
“Samo kažem da je dosta”, rekao je Albanese za australski javni servis ABC u petak. “Njegovo zatvaranje koje je u tijeku nema čemu služiti.”
Assange, koji sada ima 51 godinu, bori se protiv odobrenja Ujedinjenog Kraljevstva za njegovo izručenje SAD-u nakon što je 2019. prisilno udaljen iz ekvadorskog veleposlanstva u Londonu.
Ujedinjeno Kraljevstvo odobrilo je njegovo izručenje prošlog lipnja, rekavši da sudovi nisu pronašli ništa što bi “bilo opresivno, nepravedno ili zlouporaba postupka”.
Assange je prvotno uhićen u Londonu nakon optužbi za seksualni napad u Švedskoj – optužba koja je na kraju odbačena.
Međutim, američka potraga za Australcem nastavlja se zbog 18 optužbi za špijunažu i računalno hakiranje koje se tiču objavljivanja povjerljivih američkih vojnih zapisa i diplomatskih depeša.
Albanese je u petak osudio čežnjivi napor, rekavši da se zalagao za Assangeovo oslobađanje na sastancima s dužnosnicima američkog predsjednika Joea Bidena.
“Ne mogu učiniti više od jasnog iznošenja mog stajališta, a američka administracija sigurno je vrlo svjesna stajališta australske vlade”, dodao je.
Iako je australski premijer potvrdio zabrinutost izraženu u SAD-u zbog posljedica curenja informacija, rekao je da je Assangeova kazna bila nerazmjerna.
“Mislim da, kada Australci pogledaju okolnosti, pogledaju činjenicu da osoba koja je objavila informacije (Chelsea Manning) sada slobodno hoda, nakon što je neko vrijeme bila u zatvoru, ali je sada puštena na dulje vrijeme, onda oni Provjerit ću da tamo postoji prekid”, rekao je.
Albanese je rekao da će nastaviti diplomatski sudjelovati u postizanju ishoda, ali je odbio reći hoće li se o tome razgovarati kada bude domaćin američkom čelniku 24. svibnja.
O Assangeovom slučaju trebalo bi se odlučiti u smislu je li vrijeme koje je “efektivno odslužio” u zatvoru Belmarsh bilo “razumno” ako se optužbe protiv njega dokažu, inzistirao je Albanese.
Neuspjeh u tome mogao bi imati danak za Assangea, rekao je, referirajući se na presudu u UK-u koja je presuđivala protiv deportacije zbog “rizika od samoubojstva”.
“Postojala je sudska odluka ovdje u Ujedinjenom Kraljevstvu koja je poništena u žalbenom postupku, što se također odnosilo na zdravlje g. Assangea i zabrinut sam za njega”, dodao je.