Kina je otvorila istragu o Micron Technology, poluvodičkoj firmi iz Idaha. Istraga dolazi u trenutku kada SAD nastoje da ograniče pristup Pekingu ovim vitalnim elektronskim komponentama usred produbljivanja tehnološkog rata.
U saopćenju u petak, Kineska administracija za kibernetički prostor (CAC) je rekla da je otvorila istragu kako bi “zaštitila sigurnost lanca opskrbe ključne informacione infrastrukture” i “spriječila sigurnosne rizike u sajber prostoru zbog problematičnih proizvoda”.
Iako kineska vlada nije dalje komentarisala istragu, nekoliko faktora moglo je uticati na odluku CAC-a da istraži američkog proizvođača čipova, a posebno Micron.
Istraga odražava američke istrage kineskih tehnoloških firmi poput Huaweija, koji je 2019. stavljen na američku trgovinsku crnu listu i kojeg je Washington optužio za omogućavanje špijunaže od strane Pekinga, što i Huawei i kineska vlada poriču. Huawei je 2021. i 2022. patio od dvije uzastopne godine pada profita, a Bajdenova administracija navodno planira da zada Huaweiu kontrolu izvoza kako bi ubrzala “propadanje” kineske kompanije, navodi Wall Street Journal.
Istraga o Micronu bi ozbiljno naškodila rezultatu kompanije, jer Kina čini 10% njene prodaje, objavio je South China Morning Post . Štaviše, Micronovi proizvodi proizvedeni u Kini direktno se nadmeću sa proizvodima domaćih firmi, što znači da će sonda koristiti domaćoj industriji.
Poluprovodnici se koriste u nizu modernih uređaja, od pametnih telefona preko mašina za pranje veša do vođenih projektila. Većina ovih mikročipova proizvodi se u istočnoj Aziji, pri čemu Tajvan proizvodi više od 60%, a veći dio ostatka podijeljen je između Južne Koreje, Japana, SAD-a i Kine.
SAD su nedavno krenule u proširenje svoje kontrole nad industrijom, ponudivši 52 milijarde dolara federalnog finansiranja domaćim proizvođačima prošlog augusta i nametnuvši kontrolu izvoza prošlog oktobra kako bi blokirale prodaju Kini hardvera i softvera koji se koriste za proizvodnju čipova. Nadalje, SAD trenutno pregovara s Japanom, Južnom Korejom i Tajvanom o formalizaciji takozvane ‘Chip 4 Alliance’, koju Peking vidi kao pokušaj isključivanja Kine iz lanaca nabavke poluvodiča.
Micron je navodno lobirao kod Bidenove administracije da usvoji zakon o finansiranju proizvodnje i zatvorio centar za dizajn čipova u Šangaju mjesecima prije nego što je to postao zakon, objavio je South China Morning Post.
U saopštenju u petak, kompanija je rekla da “potpuno sarađuje” sa CAC-om i da “stoji uz sigurnost naših proizvoda”.