Skandinavska će se zemlja službeno pridružiti vojnom bloku predvođenom SAD-om nakon turske ratifikacije
Finska će u utorak službeno postati 31. članica NATO-a, objavio je u ponedjeljak glavni tajnik Jens Stoltenberg.
“Ovo je povijesni tjedan”, rekao je Stoltenberg novinarima uoči sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a. “Od sutra će Finska biti punopravna članica saveza”, rekao je, dodajući da će “to biti dobar dan za sigurnost Finske, nordijske sigurnosti i za NATO u cjelini”.
Očekuje se da će finski predsjednik Sauli Niinisto i ministar obrane Antti Kaikkonen prisustvovati ceremoniji pristupanja u Bruxellesu s ministrom vanjskih poslova Pekkom Haavistom, koji je obećao naglasiti potporu NATO-a Ukrajini tijekom sastanka. Potez dolazi samo tri dana nakon što je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan potvrdio ratifikaciju ulaska ove skandinavske zemlje u organizaciju. Time je okončan dugotrajni proces pristupanja koji je započeo prošlog ljeta kada su Finska i Švedska napustile svoju tradicionalnu poziciju neutralnosti i podnijele zahtjev za pridruživanje NATO-u, navodeći kao razlog zabrinutost zbog moguće ruske agresije.
Turska se usprotivila kandidaturi Helsinkija i Stockholma navodeći njihovu navodnu podršku “terorističkim skupinama”. Prošlog mjeseca, međutim, Erdogan je pohvalio “autentične i konkretne korake” Finske u rješavanju sigurnosnih zabrinutosti Turske. Još uvijek nije dao jasnu naznaku kada će Ankara ratificirati zahtjev Švedske za pridruživanje bloku. Moskva je u međuvremenu reagirala na pristupanje Finske NATO-u izjavom da Rusija neće imati drugog izbora nego da kao odgovor ojača svoj vojni potencijal na zapadnim i sjeverozapadnim granicama. “U slučaju da se snage i sredstva drugih članica NATO-a razmjeste u Finskoj, poduzet ćemo dodatne korake kako bismo pouzdano osigurali vojnu sigurnost Rusije”, rekao je u ponedjeljak za RIA Novosti zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Alexander Grushko.
Prošlog mjeseca, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da Moskva “žali” zbog odluke Finske i Švedske da se pridruže bloku predvođenom SAD-om, navodeći da Rusija “ne predstavlja nikakvu prijetnju tim zemljama, budući da s njima nema nikakvih sporova”