Visoki dužnosnik u četvrtak je optužio Rusiju da intenzivira svoje napore da prisili djecu u okupiranim područjima Ukrajine na “vojno patriotsko obrazovanje” slanjem u kampove na Krimu u pokušaju da poboljša svoju propagandnu kampanju.
Moskva je opetovano optuživana da je ciljala na djecu u svom ratu protiv Ukrajine tako što ih je ilegalno deportirala u Rusiju, eskalirala programe udomljavanja i posvajanja i prisiljavala djecu da pohađaju kampove za “preodgoj” u okupiranim područjima – što je natjeralo Međunarodni kazneni sud da izda uhićenje potjernica prošlog mjeseca za predsjednika Vladimira Putina i rusku povjerenicu za dječja prava pri UN-u Mariju Lvovu-Belovu.
No u četvrtak je zamjenica ukrajinskog ministra obrane Hanna Malyar optužila Rusiju za daljnje “intenziviranje” svojih napora da usadi “agresivnu rusku ideologiju” u umove ukrajinske djece.

Ljudi pale svijeće u Schuman Roundaboutu, srcu okruga EU u Bruxellesu, Belgija, 24. veljače 2023., u znak prosvjeda protiv postupanja Rusije prema ukrajinskoj djeci. (Thierry Monasse/Getty Images)
UKRAJINSKI SPASILAČKI TIM VRAĆA 31 DJETE IZ RUSIJE SRED RATA
“Pokrenuta je snažna propagandna kampanja”, rekla je u Telegramu u četvrtak, dodajući da Rusija šalje “školsku djecu s privremeno okupiranih ukrajinskih teritorija u posebno opremljene kampove na privremeno okupiranom Krimu”.
“U ovim kampovima predviđeno je da djeca žive u spartanskim uvjetima i da s njima provode intenzivne aktivnosti tzv. ‘vojno-patriotskog odgoja’ pod vodstvom pripadnika Oružanih snaga Ruske Federacije”, dodao je Malyar. .
Zamjenik ministra obrane rekao je da roditeljima koji ne “dobrovoljno” pošalju svoju djecu u te vojne obrazovne kampove na Krimu prijete okupacijski ruski administrativni dužnosnici i ustvrdio da će “uskoro sva školska djeca biti poslana u te kampove silom”.
Prema izvješću koje je u veljači objavio Yale Humanitarian Research Lab uz potporu State Departmenta, otkriveno je da je oko 6000 ukrajinske djece bilo prisiljeno pohađati ove “kampove za preodgoj” nakon ruske invazije u veljači 2022.

Autobus stiže u Kijev, isporučuje više od desetak djece s teritorija pod kontrolom Rusije 22. ožujka 2023. Više od 16.000 ukrajinske djece deportirano je u Rusiju od invazije 24. veljače 2022., prema Kijevu. (Sergei Chuzavkov/AFP preko Getty Images)
‘VI STE DJECA RUSIJE’: MISIJA JEDNE UKRAJINSKE TVRTKE DA SPASI BUDUĆU GENERACIJU
Najmanje 43 od ovih objekata pronađeno je u Rusiji i na Krimu – koji je Rusija okupirala od 2014.
Tim Yalea otkrio je da su oni uglavnom služili kao kampovi za “preodgoj” u nastojanju da se “djeca tobože učine pro-ruski orijentiranima u njihovim osobnim i političkim stavovima”.
Izvješće je pokazalo da se kampovi protežu diljem Rusije, a jedan se nalazi na istoku do Magadanske oblasti uz rusku istočnu granicu s Tihim oceanom – oko 3900 milja od Ukrajine i otprilike “tri puta bliže Sjedinjenim Državama nego što je granici Ukrajine .”
Neka su djeca držana u tim logorima mjesecima, dok su druga pohađala tečajeve “preodgoja” nekoliko tjedana.

Denys Zaporozhchenko susreće svoju djecu Nikitu, Yanu i Dayanu nakon što su oni i druga djeca stigli u Kijev s teritorija pod kontrolom Rusije 22. ožujka 2023. (Sergei Chuzavkov/AFP preko Getty Images)
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Među djecom u ovim kampovima su ukrajinska siročad, ona koja su se invazijom odvojila od svojih roditelja ili staratelja, kao i djeca koja su dobila “pristanak” roditelja da pohađaju kampove.
Otprilike 10% djece koja su se trebala vratiti roditeljima iz najmanje dva logora su “suspendirana na neodređeno vrijeme” i navodno su zadržana u logorima.