Kina želi proširiti svoju prisutnost na Antarktiku nastavkom izgradnje pete postaje u toj zemlji.
“Dok postaja može osigurati praćenje i komunikaciju za rastući niz kineskih znanstvenih satelita za promatranje polarnih polja, njezina oprema može se istovremeno koristiti za presretanje satelitskih komunikacija drugih zemalja”, navodi Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS) u novom izvješću.
CSIS je prikupio satelitske slike koje su prvi put od 2018. zabilježile izgradnju na lokaciji. Izvješće je imalo za cilj identificirati nove građevine u siječnju, pronalaženje pomoćnih objekata, privremenih zgrada, helikopterske platforme i temelja za stanicu od 53.820 četvornih stopa.
Izgradnja ovih novih objekata mogla bi završiti već 2024. godine, rekao je Reutersu CSIS.
FBI KAŽE DA KINA I IRAN KORISTE NOVU TAKTIKU ZA CILJANJE NA KRITIČARE U SAD-u

Satelitski prikaz s preklapanjem prikazuje područja koja će se razvijati na novoj kineskoj postaji u izgradnji, na otoku Inexpressible, Antarktika, 2. siječnja 2023. (Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS)/Hidden Reach/Maxar Technologies 2023/Handout putem Reutersa)
U izvješću se navodi da Kina namjerava proširiti svoju prisutnost i na Sjevernom i na Južnom polu, poduzimajući “ambiciozne ekspedicije” i razvijajući istraživačke objekte svjetske klase.

Karta prikazuje lokacije postojećih kineskih antarktičkih postaja i Inexpressible Island mjesto nove postaje na ovoj slici brošure. (Centar za strateške i međunarodne studije (CSIS)/Hidden Reach/Handout putem Reutersa)
Baza na Antarktiku mogla bi Kini također pružiti veliku stratešku vrijednost, prema CSIS-u: think tank nagađa da bi položaj postaje mogao omogućiti Kini da “prikupi obavještajne podatke o signalima iz Australije i Novog Zelanda, saveznika SAD-a”.
SENATORI POKREĆU NAPORE KAKO BI POMOGLI TAJVANU DA SE OBRANI OD KINESKIH KIBERNAPADA KOJI SU U TIJEKU

Ptice pogoni viđene su na jezeru u blizini postaje Great Wall na Antarktici, 9. veljače 2020. Članovi kineske 36. antarktičke ekspedicije na kineskom polarnom ledolomcu Xuelong 2, ili Snow Dragon 2, nedavno su počeli iskrcavati zalihe na postaji Great Wall. (Xinhua/Liu Shiping putem Getty Imagesa)
Takva mjerenja mogu uključivati telemetrijske podatke (kao što su radio, ultrazvučni ili infracrveni sustavi) i podatke o lansiranju raketa iz novouspostavljenih svemirskih objekata u obje zemlje.
Peking je odbacio tvrdnje da bi takve postaje imale koristi od špijunaže i rekao da bi služile čisto znanstvenim ciljevima, izvijestio je Independent.
GOTOVINA U PEKINGU: POSLOVNIK SE SUOČAVA S OPTUŽBAMA NAKON ŠTO JE NAVODNO POKUŠAO ‘BRZU ZARADU’ ŠPIJUNIRANJEM ZA KINU

Kineski istraživački ledolomac Xuelong stiže na rivu kod postaje Zhongshan na Antarktici, 1. prosinca 2018. Istraživački tim je izvršio rad na istovaru pomoću helikoptera. Xuelong je s istraživačkim timom isplovio iz Šangaja 2. studenog, započinjući 35. antarktičku ekspediciju u zemlji. (Xinhua/Liu Shiping) (Xinhua/Liu Shiping preko Getty Images) (Xinhua/Liu Shiping putem Getty Imagesa)
Kina je 1985. započela s izgradnjom svog prvog istraživačkog centra na Antarktiku, poznatog kao Stanica Velikog zida. Zemlja bi također mogla nastojati proširiti neke od svojih drugih, sadašnjih objekata, poput stanice Zhongshan.
“Sve veća znanstvena prisutnost Kine na Antarktici u skladu je s njezinim širim političkim ciljevima”, stoji u izvješću. “1981. Kini je uskraćeno pristupanje Antarktičkom ugovoru zbog nedovoljnih znanstvenih aktivnosti na kontinentu. Od tada Kina radi na povećanju svog doprinosa antarktičkoj znanosti.”

Glavna zgrada stanice Zhongshan, kineske istraživačke baze na Antarktici. Tijekom proteklih 30 godina postaja Zhongshan izrasla je u moderan “znanstveni grad” na Antarktici. Može pružiti logističke usluge za zrakoplove s fiksnim krilima, prema kineskom timu ekspedicije. (Xinhua/Liu Shiping) (Xinhua/preko Getty Images) (Xinhua/preko Getty Images)
KLIKNITE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Ovi napori mogu otvoriti vrata Kini da pomogne u oblikovanju budućnosti kontinenta kada se 2048. godine ponovno pregovara o odredbi ugovora o vađenju resursa.”
Prema Antarktičkom ugovoru iz 1959., aktivnosti na kontinentu ograničene su na “miroljubive svrhe”. Vojno osoblje smije provoditi znanstvena istraživanja, ali im je zabranjeno postavljanje baza, izvođenje manevara ili testiranje oružja.
Reuters je doprinio ovom izvješću.