Čelnici Karipske zajednice složili su se oko planova za uvođenje zabrana jurišnog oružja u svojim zemljama većinom proizvedenog u SAD-u kako bi se suzbio skok nasilja i krijumčarenja oružja u 15-članom bloku Caricom.
Odluka je donesena u utorak navečer na kraju dvodnevnog samita o kriminalu u Trinidadu. Zabrane bi zahtijevale kombinaciju zakona i promjena u propisima o licenciranju.
Karipski čelnici sazvali su okrugli stol o tom pitanju u jeku pritužbi nekoliko vlada o porastu gangsterskog nasilja, potaknutog dostupnošću snažnog vojnog oružja prokrijumčarenog uglavnom iz SAD-a
ZABRANA JURISNOG ORUŽJA U ILLINOISU JOŠ JE NA SNAZI NAKON ŠTO JE ŽALBENI SUD ODBIO NALOG
Jamajka, Trinidad, Bahami, Sveta Lucija i Barbados svi su se žalili na porast ubojstava vatrenim oružjem posljednjih godina.
“Čelnici Caricoma složili su se danas donijeti odluku o zabrani uporabe i prisutnosti napadačkog oružja u civilnom stanovništvu naših zemalja”, rekao je domaćin premijer Keith Rowley novinarima na kraju summita kojemu je nazočila većina šefova vlada .

Za nasilje bandi u karipskim zemljama poput Haitija okrivljeno je ilegalno krijumčarenje prvenstveno američkog oružja. Kao odgovor, čelnici 15-članog bloka Caricom planiraju uvesti zabrane takozvanog “jurišnog oružja” u svojim zemljama. (Fotografija RICHARD PIERRIN/AFP putem Getty Images)
Ovaj potez uslijedio je samo nekoliko tjedana nakon što je nekoliko zemalja članica najavilo planove da se udruže s Meksikom kako bi tužile američke proizvođače oružja zbog oružja prokrijumčarenog u njihove zemlje.
Bahamski premijer i predsjednik Caricoma Phillip Davis rekao je na summitu da se u njegovoj zemlji 98,6% pronađenog ilegalnog vatrenog oružja može pronaći u Sjedinjenim Državama, na Haitiju 87,7% i na Jamajci 67%.
‘BEZAKONJE’ HAITI POŠTENO KORUPCIJOM I SMRTONOSNIM NASILJEM BANDI POTIČE HUMANITARNU KRIZU
“Jamajka je imala zapanjujuću stopu ubojstava od 52,9 na 100.000 stanovnika”, rekao je, u usporedbi s globalnim prosjekom od oko 7,5 na 100.000.
Međutim, Davis nije imao brojke o tome koliki je postotak zaplijenjenog oružja bilo jurišno oružje za razliku od pištolja ili drugog oružja na koje ovotjedna predložena zabrana neće utjecati.
Rowley je rekao da će zemlje na Karibima trebati zakonodavstvo koje će podržati zabranu, te je pozvao oporbene stranke u cijeloj regiji da podrže svaku parlamentarnu akciju svojih vlada.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Istaknuo je da su karipski čelnici zatražili od američkog predsjednika Joea Bidena dijalog o pitanju oružja.