Twitter će sakriti takozvani “govor mržnje” koji krši svoja pravila iza ekrana upozorenja koji zahtijeva klikanje, objavila je platforma u ponedjeljak u blogu.
Nova politika bi trebala dati moderatorima više izbora od jednostavnog binarnog pristupa ‘ostavi gore protiv uklanjanja’ tipičnog za većinu moderiranja sadržaja, navodi Twitter.
Osim što će biti skriveni iza ekrana upozorenja na kojem piše “Vidljivost ograničena: ovaj tvit može kršiti Twitterova pravila protiv ponašanja mržnje”, uvredljivi tvitovi će biti isključeni iz rezultata pretraživanja, trendova i “preporučenih” ekrana, uz druge moguće opcije niže rangiranja. Reklame se neće pojaviti u njihovoj blizini.
Nova politika treba da utjelovi paradigmu “slobode govora, a ne slobode dosega” koju je Musk prvi put zadirkivao nakon što je preuzeo platformu u novembru, kada su se još uvijek kovitlale spekulacije o tome hoće li ispuniti svoja obećanja da će osloboditi Twitter od korporativnih državnih cenzora. .
Tada je obećao da će „negativni tvitovi/tweetovi mržnje“ biti „maksimalno uklonjeni i demonetizirani“, nepovezani s oglasima i isključeni iz svih rezultata pretraživanja osim najspecifičnijih.
Iznošenje deboostinga – ključnog dijela nekada tajne prakse zabrane iz sjene – na otvoreno bolje usklađuje ovaj oblik moderiranja sa Twitter-ovom “ posvećenošću transparentnosti”, navodi platforma u svom objašnjenju nove politike.
Korisnici će moći da „pošalju povratne informacije o etiketi“ ako se ne slažu sa radnjama Twittera, i iako to ne znači da će iko pročitati ili odgovoriti na povratne informacije, adekvatan žalbeni proces je navodno u toku.
Twitter je otkrio da, iako su oznake trenutno namijenjene isključivo kršenju politike mržnje, platforma planira da ih proširi na “druga primjenjiva područja politike u narednim mjesecima” kako bi osigurala da “mjere provedbe” postanu “proporcionalnije i transparentnije za svi na našoj platformi.”
Platforma se našla na udaru kritike ranije ovog mjeseca jer je usmjerila svoje “mjerne mjere” protiv korisnika platforme za blogove Substack, koja je nedavno uvela funkciju sličnu Twitteru pod nazivom Notes. Tvitovi koji sadrže veze podstaka su uklonjeni i odgovori onemogućeni, dok novi tvitovi nisu mogli biti objavljeni. Nekoliko istaknutih korisnika Substacka napustilo je platformu, uključujući Matta Taibbija, novinara kojeg je Musk ručno odabrao da objavi ‘Twitter fajlove’ i razotkrije “cenzurno -industrijski kompleks” koji je milijarder navodno odlučan da demontira.
Musk je od tada zamijenio štap šargarepom, nudeći korisnicima Twittera priliku da unovče svoj sadržaj i zadrže sav novac koji zarade prve godine.