Sudanske oružane snage u srijedu su optužile suparničke Snage za brzu potporu (RSF) da nisu uspjele provesti međunarodno posredovano primirje u humanitarne svrhe, što je dovelo do nastavka borbi već peti dan.
Glasnogovornik oružanih snaga optužio je RSF da su “napali građane, opljačkali njihovu imovinu i spalili tržnicu Bahri u četvrti Bahri”.
Borbe između dviju snaga odanih suparničkim generalima bjesnile su u srijedu nakon što je primirje brzo propalo.
UN je priopćio da se broj mrtvih popeo na najmanje 270 otkad je nasilje izbilo tijekom vikenda.
Konstantna pucnjava, topnički i zračni napadi potresli su glavni grad Khartoum i grad Omdurman s druge strane rijeke Nil.
Stanovnici su prijavili sukobe oko vojnog stožera i u blizini međunarodne zračne luke.
24-satni prekid vatre trebao je biti na snazi od zalaska sunca u utorak do zalaska sunca u srijedu, a zaraćene strane su se javno obvezale da će ga se pridržavati nakon što je američki državni tajnik Antony Blinken razgovarao s oba generala.
Njihov neuspjeh da zaustave borbe čak i na jedan dan, unatoč diplomatskom pritisku na visokoj razini, sugerira da su i dalje usmjereni na vojnu pobjedu i povećava potencijal za produljeni sukob.
Sudanci u glavnom gradu i drugim gradovima skrivaju se u svojim domovima, uhvaćeni u unakrsnoj vatri dok su suparničke snage topništvom i zračnim udarima napadale stambena područja i vani sudjelovale u vatrenim borbama.
Sukob između oružanih snaga, predvođenih generalom Abdelom Fattahom Burhanom, i paravojnih RSF-a, predvođenih generalom Mohammedom Hamdanom Dagalom, ponovno je izbacio tranziciju Sudana na demokratsku vladavinu nakon desetljeća diktature i građanskog rata.
Borba za vlast
Oba generala postavila su se kao spasitelji Sudana i čuvari demokracije – u zemlji koja je poznavala samo kratke demokratske prekide.
Državni udar 2021. koji su orkestrirali generali izbacio je iz tračnica prijelaz na civilnu vlast.
Bitke koje su počele u subotu uslijedile su nakon gorkih nesuglasica između Burhana i Dagla oko planirane integracije RSF-a u regularnu vojsku – što je ključni uvjet za konačni dogovor usmjeren na nastavak demokratske tranzicije.
Obojica tvrde da kontroliraju ključne lokacije, uključujući zračnu luku i predsjedničku palaču – ništa od toga nije bilo moguće neovisno potvrditi.
Brojne su organizacije privremeno obustavile rad u zemlji, u kojoj jedna trećina stanovništva treba pomoć, a među mrtvima je i troje djelatnika UN-ovog Svjetskog programa za hranu.
Utjecajni sjeverni susjed Egipat rekao je da je razgovarao sa Saudijskom Arabijom, Južnim Sudanom i Džibutijem – svim bliskim saveznicima Sudana – o “potrebi da se uloži svaki napor kako bi se očuvala stabilnost i sigurnost”.