Procurila procjena američke vojske tvrdi da bi kineska vojska uskoro mogla rasporediti špijunsku bespilotnu letjelicu za velike visine koja putuje najmanje tri puta brže od zvuka, prema izvješću.
Washington Post prvi je u utorak izvijestio o procurjeloj procjeni sposobnosti Kine da provodi operacije nadzora.
Tajna procjena Nacionalne geoprostorno-obavještajne agencije pokazala je da bi tehnološki napredak kineske vojske mogao pomoći u gađanju američkih ratnih brodova uz Tajvan i vojnih baza u regiji, piše Post. Dokument uključuje satelitske snimke od 9. kolovoza iznad zračne luke Lu’an (Liu’an), u okrugu Dushan, na kojima se vide dvije bespilotne letjelice na raketni pogon WZ-8. Zračna baza nalazi se u istočnoj Kini, oko 350 milja u unutrašnjosti od Šangaja.
Dio vrhunskog sustava nadzora, bespilotne letjelice mogle bi pomoći Kini u prikupljanju podataka mapiranja u stvarnom vremenu za izradu strategije ili izvođenje budućih raketnih napada, piše Post.
REPUBLIKANSKI ZASTUPNIČKI ZASTUPNIK TRAŽI XI VIZU ZA POSJET UJGURIMA KAKO DIPLOMAT PREMAZUJE PRIJEDLOG ZAKONA O ŽETVI ORGANA KAO ‘ANTIKINESKI’

Dron viđen tijekom parade na 70. godišnjici osnutka Narodne Republike Kine na Trgu Tiananmen 2019. Procurila američka procjena otkriva da kineska vojska priprema jedinicu nadzvučnih špijunskih dronova. (Kevin Frayer/Getty Images)
Procjena, za koju Post kaže da je dobivena iz gomile slika povjerljivih datoteka koje je na Discord postavio pripadnik Zračne nacionalne garde Massachusettsa, navodno kaže da je Narodna oslobodilačka vojska (PLA) “gotovo sigurno” postavila svoju prvu bespilotnu letjelicu jedinica u bazi, koja potpada pod Zapovjedništvo istočnog kazališta, kineski vojni ogranak odgovoran za provođenje tvrdnji Pekinga o suverenitetu nad otokom Tajvanom.
Drugi dokumenti koji su procurili poduprli su postojanje dodatnih kineskih špijunskih balona i procijenili da je Tajvan loše pripremljen da spriječi ranu kinesku zračnu nadmoć tijekom invazije.
Procjena Nacionalne geoprostorno-obavještajne agencije također je navodno pokazala moguće putanje leta za dron kao i za dvomotorni H6-M Badger bombarder koji ga je lansirao. “Nakon polijetanja iz svoje matične zračne baze, ratni bi zrakoplov letio do istočne obale Kine prije nego što bi pustio nevidljivi dron, koji bi zatim mogao ući u tajvanski ili južnokorejski zračni prostor na visini od 100.000 stopa i letjeti tri puta brže od zvuka. Dokument ne opisuje kako se dron pokreće, ali kaže da su ‘značajke motora prvenstveno povezane s raketnim gorivom’, piše Post.

Vojno vozilo koje nosi nadzvučnu izviđačku bespilotnu letjelicu WZ-8 sudjeluje u vojnoj paradi na Trgu Tiananmen u Pekingu 1. listopada 2019. u povodu obilježavanja 70. godišnjice osnutka Narodne Republike Kine. (GREG BAKER/AFP putem Getty Imagesa)
MNOGI REPUBLIKANCI TRAŽE BIDENOVU ADMINISTRACIJU DA PODRŽI ‘SLOBODNI TAJVAN’ KAKO RASTE NPETOSTI U KINI
Post je primijetio kako su bespilotne letjelice WZ-8 prvi put javno predstavljene 2019., kada su dvije crne letjelice paradirali su trgom Tiananmen tijekom proslave 70. obljetnice uspostave Narodne Republike Kine koju je vodila Komunistička partija, iako ih je nekoliko analitičara u to vrijeme smatralo potpuno operativnima.
Dokument također navodno uključuje kartu predviđenih ruta, označenih kao “ne nužno mjerodavne”, predlažući načine na koje bi “elektro-optičke” kamere i senzori drona mogli prikupiti obavještajne podatke na glavnom tajvanskom otoku i zapadnoj strani Južne Koreje uključujući Seul. Radar sa sintetičkom aperturom mogao bi mu omogućiti mapiranje teritorija noću i za vrijeme magle.
Fox News Digital obratio se Ministarstvu obrane za komentar u vezi s novoprijavljenom procjenom.

Dron prikazan na kineskoj vojnoj paradi 2019. Washington Post je izvijestio da kineska vojska priprema nadzvučnu jedinicu bespilotnih letjelica. (Simon Song/South China Morning Post putem Getty Imagesa)
Chi Li-pin, direktor odjela za istraživanje zrakoplovnih sustava na Nacionalnom institutu za znanost i tehnologiju Chung-Shan, tajvanskom vojnom razvijaču oružja, rekao je za Post da se kineske bespilotne letjelice prvenstveno neće koristiti protiv Tajvana, već protiv Sjedinjenih Američkih Država. Države i njezine vojne baze na Pacifiku.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“To je oružje za sprječavanje pristupa i zabrane područja”, rekao je. “Teško ga je otkriti i presresti. Postojeće američko oružje zrak-zrak nije dovoljno dobro.”
Dean Cheng, viši suradnik s Instituta za političke studije Potomac, koji nije rezident, rekao je za Post da otkriće otkriva da Kina razvija niz tehnologija koje bi mogle zaslijepiti Sjedinjene Države iz regije i cijelog Indo-Pacifika, uključujući Južnu Koreju, Japan i Indiju, ” mora brinuti o tome.” “Pojedinačno, nijedna od ovih stvari ne mijenja igru”, rekao je. “Sve skupa gledamo u PLA koja razvija kompleks izviđačkih napada: Pronađi neprijatelja, pogodi neprijatelja, ubij neprijatelja.”