Predsjednik Odbora Zastupničkog doma za Kinu rekao je u subotu da SAD mora ozbiljno shvatiti prijetnju koja predstavlja Tajvan, jer je Peking pokrenuo vojne vježbe oko otoka nakon sastanaka tajvanskog predsjednika s američkim zastupnicima.
Poslanik Mike Gallagher, R-Wis., koji je prošlog tjedna prisustvovao sastanku s predsjednicom Tsai Ing-wen u Kaliforniji, rekao je za Associated Press da planira voditi svoj odbor u radu na jačanju obrane otočne vlade, potičući Kongres da ubrza vojne pomoći Tajvanu.
“Mislim da sve to samo ukazuje na ono što je očito”, rekao je Gallagher za AP, tvrdeći da kineski predsjednik Xi Jinping namjerava ponovno ujediniti Tajvan s kopnom.
“Moramo pokrenuti nebo i zemlju kako bismo poboljšali naše odvraćanje i poricanje tako da Xi Jinping zaključi da on to jednostavno ne može učiniti”, rekao je Gallagher.
Kina je u subotu izvela vježbe s ratnim brodovima i desecima borbenih zrakoplova oko Tajvana, priopćila je tajvanska vlada, što se smatra odmazdom za sastanak između američkih zastupnika i predsjednika samoupravne otočne demokracije koju Peking polaže kao dio svog teritorija.
Predsjednik Zastupničkog doma Kevin McCarthy ugostio je Tsai na dvostranačkoj sjednici u Predsjedničkoj knjižnici Ronalda Reagana u Simi Valleyju u Kaliforniji, s više od desetak članova Zastupničkog doma Kongresa SAD-a, na najosjetljivijoj stanici tijekom njezina putovanja kroz SAD.
Odgovor Kine na Tsaijev tranzit kroz SAD do sada nije bio tako intenzivan kao njezina reakcija prošle godine nakon što je tadašnja predsjednica Zastupničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan.
Dok su i McCarthy i Tsai nakon sastanka odmjereno govorili o održavanju statusa quo između svojih zemalja, koje nemaju formalne diplomatske veze, cjelodnevni sastanak razbjesnio je Kinu.
Kineska vojska najavila je početak trodnevnih “patrola borbene spremnosti” kao upozorenje Tajvancima koji žele učiniti de facto neovisnost otoka trajnom.
Tajvan se razišao s Kinom 1949. nakon građanskog rata, a Sjedinjene Države prekinule su službene veze s Tajvanom 1979. dok su službeno uspostavile diplomatske odnose s vladom u Pekingu.
SAD priznaje politiku “jedne Kine” u kojoj Peking polaže pravo na Tajvan, ali ne podržava kinesko polaganje prava na otok i ostaje ključni pružatelj vojne i obrambene pomoći Tajvanu.