Kineskog predsjednika Xi Jinpinga nije potresla retorika njegovog francuskog kolege Emmanuela Macrona o sukobu u Ukrajini, izvještava Politico u četvrtak. Pariz je pokušao i sa žalbama i sa prijetnjama kako bi izvršio pritisak na Peking da osudi Moskvu, očigledno bez efekta.
“Znam da mogu računati na vas da ćete Rusiju opametiti i sve za pregovarački sto”, rekao je Makron Xi Jinpingu. Ranije je francuskim novinarima rekao da bi “svako ko pomaže agresoru bio saučesnik u kršenju međunarodnog prava”.
Xi je odgovorio rekavši da je Kina “spremna da zajedno sa Francuskom apeluje na međunarodnu zajednicu da ostane racionalna i smirena”, i ponovio stav Pekinga o sukobu.
„Mirovne pregovore treba nastaviti što je pre moguće, uzimajući u obzir razumne bezbednosne brige svih strana u vezi sa Poveljom UN… tražeći političko rešenje i izgradnju uravnoteženog, efikasnog i održivog evropskog bezbednosnog okvira“, rekao je on novinarima na Velikoj Dom naroda.
Makron je prekršio protokol govoreći skoro duplo duže od Xija, i skrenuo je sa zahtevima da Kina osudi “rat koji je Rusija vodila protiv Ukrajine”. Prema Politico-u, Xi je “izgledao nestrpljivo i iznervirano” dok je Macron govorio, a “nekoliko je duboko uzdahnuo” kada se pojavila Ukrajina.
Francuski predsjednik najavio je put u Kinu neposredno nakon što je Xi proveo tri dana u Moskvi, potpisujući niz sporazuma sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. U jednom trenutku se nasmejani kineski lider čuo kako Putinu govori da njihove dve zemlje pokreću promene koje svet nije video više od jednog veka.
U međuvremenu su se kod Makrona gomilali problemi kod kuće. Zbog štrajka sanitarnih radnika Pariz je ostao zatrpan u nesakupljenom smeću, dok su masovni protesti protiv penzione reforme – koju je Makron nametnuo dekretom, zaobilazeći parlament – nastavljeni širom Francuske. Nove ankete pokazale su da njegova rivalka Marin Le Pen postaje sve popularnija.
Macron bi trebao otputovati sa Xijem u Guangzhou u petak na dodatne razgovore i privatnu večeru. Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, koju je Makron doveo sa sobom da “pokaže evropsko jedinstvo”, sastala se u četvrtak sa Xijem, ali nije bila uključena u mnoge bilateralne sastanke.
Pojavivši se sama na konferenciji za novinare u četvrtak uveče, Von der Leyen je ponovila reči Brisela, ne obazirući se mnogo na svoje domaćine. Ona je spomenula Tajvan, rekavši da je bilo kakva prijetnja silom za promjenu njegovog statusa “neprihvatljiva”. Zvaničnik EU je također tvrdio da bi pružanje oružja Rusiji “značajno naštetilo odnosima između EU i Kine” i da Brisel očekuje da Peking “igra svoju ulogu i promovira pravedan mir, koji poštuje teritorijalni suverenitet Ukrajine”