Eksplozija je odjeknula u petak pokraj međunarodne zračne luke Suleimaniyah u poluautonomnoj kurdskoj regiji sjevernog Iraka, rekli su lokalni dužnosnici.
Eksplozija je uslijedila nekoliko dana nakon što je Turska zatvorila svoj zračni prostor za letove do i iz zračne luke, navodeći kao razlog navodni porast aktivnosti kurdskih militanata koji ugrožavaju sigurnost letova.
Turska je provela godine boreći se protiv kurdskih militanata na svom istoku. Velike kurdske zajednice također žive u susjednom Iraku i Siriji gdje imaju određeni stupanj samouprave.
TURSKA ZATVARA ZRAČNI PROSTOR ZA LETOVE IZ MEĐUNARODNE ZRAČNE LUKE SULEIMANIYAH U SJEVERNOM IRAKU
Sirijski opservatorij za ljudska prava, oporbeni ratni promatrač sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, i neki lokalni mediji izvijestili su da je eksplozija bila napad turske bespilotne letjelice na Mazlouma Abdija, čelnika Sirijskih demokratskih snaga, glavne snage koju podupiru SAD i predvode Kurdi. u Siriji.
Dužnosnici SDF-a i kurdske regionalne vlade na sjeveroistoku Sirije zanijekali su da je Abdi u to vrijeme bio u Sulejmaniji ili da je bio meta napada.
Fethullah al-Husseini, predstavnik kurdske samouprave u sjeveroistočnoj Siriji, rekao je da Abdi “nastavlja svoj posao i nalazi se u sjeveroistočnoj Siriji”.
Uprava za sigurnost zračne luke je u priopćenju rekla da se eksplozija dogodila u blizini ograde koja okružuje zračnu luku u 16:18 po lokalnom vremenu, uzrokujući požar, ali ozlijeđenih nije bilo. Rečeno je da se uzrok eksplozije istražuje i da zračna luka radi normalno.
Lawk Ghafuri, šef odjela za strane medije kurdske regionalne vlade u Iraku, rekao je da su istrage još u tijeku i da ne može potvrditi je li eksplozija bila napad dronom.

Prijavljena je eksplozija u međunarodnoj zračnoj luci Suleimaniyah na poluautonomnom kurdskom teritoriju u Iraku.
Međutim, čini se da je priopćenje regionalne vlade iračkih Kurda okrivilo lokalne vlasti u Suleimaniyahu, koje je optužilo za provociranje “napada” na zračnu luku i korištenje “vladinih institucija” za “ilegalne aktivnosti”.
Regionalnu vladu, sa sjedištem u Irbilu, prvenstveno kontrolira Kurdska demokratska stranka, dok je Suleimaniyah uporište rivalske Patriotske unije Kurdistana.
Qubad Talabani, zamjenik premijera regionalne vlade i član PUK-a, odbacio je izjavu regionalne vlade u kojoj se činilo da se krivica svaljuje na njegovu stranku. Rekao je da izjava “predstavlja samo jednu stranku… i ne može govoriti u ime cijele vlade.”
Dvojica kurdskih dužnosnika u Irbilu, koji su željeli ostati anonimni jer nisu bili ovlašteni razgovarati s novinarima o incidentu, rekli su da je eksploziju izazvao napad drona. Jedan od njih rekao je da je cilj napada bio Abdi.
Predstavnik turskog ministarstva obrane rekao je da nema informacija o incidentu.
Tursko ministarstvo vanjskih poslova objavilo je u srijedu da je turski zračni prostor zatvoren za letove koji polijeću i slijeću u zračnu luku Suleimaniyah.
Turski dužnosnici rekli su da je zatvaranje odgovor na navodno povećanje aktivnosti zabranjene Kurdistanske radničke stranke (PKK) u gradu Suleimaniyah, uključujući njezinu “infiltraciju” u zračnu luku.
BOLNA RASPRAVA OKO IRAKA, KOJI JE POSTAO KRVAVA MOTREVA, 20 GODINA KASNIJE
Odluka je uslijedila nekoliko tjedana nakon što su se dva helikoptera srušila u sjevernom Iraku, pri čemu su poginuli kurdski militanti koji su bili u avionu. Incident je potaknuo tvrdnje da PKK posjeduje helikoptere, što je razbjesnilo turske vlasti.
SDF je kasnije rekao da je izgubio devet boraca, uključujući zapovjednika, u nesreći koja se dogodila tijekom lošeg vremena na letu za Suleimaniyah. Devetorica su uključivala elitne borce koji su bili u Iraku u sklopu “razmjene stručnosti” u borbi protiv skupine Islamska država, rekao je SDF.
Dužnosnici Kurdske demokratske stranke, koja je održavala uglavnom dobre odnose s Turskom, naveli su nakon nesreće da je helikoptere izvorno kupila suparnička Patriotska unija Kurdistana te da su letjeli bez dopuštenja regionalne vlade.
Kurdska regionalna vlada prošlog je mjeseca bila prisiljena zaustaviti izvoz gotovo pola milijuna barela nafte naftovodom u Tursku. To je uslijedilo nakon odluke Međunarodne trgovačke komore kojom je stala na stranu središnje iračke vlade u Bagdadu u dugotrajnom sporu oko neovisnog izvoza nafte kurdske regije.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
Prošli tjedan Bagdad i Irbil postigli su dogovor o nastavku izvoza nafte.