Najveći oružani sukob u Europi od Drugog svjetskog rata spreman je vidjeti najveći mobilizirani napor od početka rata u Ukrajini dok se Kijev priprema za očekivanu proljetnu ofenzivu.
Analitičari iz Instituta za proučavanje rata vjeruju da, na temelju informacija objavljenih iz Rusije i Ukrajine, prethodnih ratnih kretanja i povijesnih obrazaca kopnenog ratovanja, Kijev priprema svoje trupe za još jedan značajan ofenzivni napad.
“Sada smo na pragu ukrajinske protuofenzive”, rekao je George Barros, ruski analitičar i voditelj Geoprostornog obavještajnog tima Instituta za proučavanje rata, za Fox News Digital.
“I mislim da ćemo vidjeti neke velike promjene karte ako Ukrajinci budu uspješni u smjeru ili smjerovima koje odaberu”, dodao je.

Ukrajinski vojnici voze se na oklopnom vozilu u blizini ponovno osvojenog grada Lymana u regiji Donjecka 6. listopada 2022., usred ruske invazije na Ukrajinu. (Yasuyoshi Chiba/AFP preko Getty Images)
INSAJDER S PUTINOVOM TAJNOM SIGURNOSNOM SLUŽBOM BJEŽI IZ RUSIJE, BIVŠEG ŠEFA NAZIVAO ‘RATNIM ZLOČINCEM’
Barros je rekao da on i njegov tim procjenjuju da bi se očekivana ofenziva mogla dogoditi u sljedeća dva mjeseca, ali je napomenuo da se ne bi iznenadio da se probudi uz vijest da je već počela.
Od prosinca se činilo da se fokus ratnih napora odvija u sektoru Bakhmuta, gdje su uslijedile brutalne borbe i gdje je vladalo rovovsko ratovanje nalik prizorima s bojnog polja koji podsjećaju na svjetske ratove.
Ali analitičari Instituta vjeruju da Ukrajina i Rusija ciljaju na veću nagradu – regiju Zaporizhzhia.
Zaporizhzhia, regija za koju je ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdio da ju je anektirao krajem rujna, uglavnom je ostala izvan glavnih naslova osim kasnog prošlog ljeta kada su nuklearni stručnjaci bili sve zabrinutiji prijetnjama tamošnje elektrane.
Ali regija ima značajnu vrijednost i za Ukrajinu i za Rusiju.
Barros je objasnio da Ukrajina treba regiju zbog pristupa luci Azovskom moru i mineralne industrije, ne samo u Zaporožju, već i u susjednoj regiji Donjeck na istoku.

Infografika prikazuje regiju Zaporizhzhia smještenu sjeverno od Azovskog mora i između regije Donetsk na istoku i regije Kherson na zapadu. (Elmurod Usubaliev/Agencija Anadolu preko Getty Images)
NJEMAČKI KANCELAR OLAF SCHOLZ BRANI ODLUKU O ISPORUCI ORUŽJA UKRAJINI
“Ako ćete kontrolirati luku, također ćete kontrolirati ovdašnje mineralne ekstrakte, ali činjenica je da je taj teritorij vojno neophodan za kontrolu onoga što Rusi imaju u Hersonu”, rekao je, misleći na u regiju izravno zapadno od Zaporožja.
Regija Zaporizhzhia nalazi se između Hersona i Donjecka, za koju je analitičar objasnio da nije potrebna samo ako Ukrajina želi vratiti pomorske putove zapadno do Odese, već i da blokira sposobnost Rusije da adekvatno opskrbi snage na Krimu preko svojih hersonskih mreža.
Ako Kijev želi vratiti regiju Zaporizhzhia kako bi zatim istisnuo ruske snage iz Hersona, gurnuo svoje trupe na sjeveroistok kroz Donjeck i napravio napredak prema Krimu – koji je Rusija okupirala od 2014. – onda su to autoceste koje Ukrajina mora osigurati.

Prikazani most kroz Kerčki prolaz koji povezuje kopnenu Rusiju s Krimom prikazan je na ovoj fotografiji iz studenog 2018. (Gallo Images/Copernicus Sentinel 2018/Orbitalni horizont)
UKRAJINSKI PREDSJEDNIK VOLODYMYR ZELENSKYY SA SUPRUGOM STIGAO U POLJSKU ZAHVALITI ZEMLJI NA KRUCIJALNOJ PODRŠCI
“Rusi su logistički nesposobni podržati sve trupe koje su postavili [in Kherson and Crimea] kroz usko grlo mosta u Kerčkom prolazu”, rekao je Barros.
Analitičar je objasnio da kopneni most koji povezuje Rusiju s Krimom nije izgrađen da može podnijeti goleme količine prometa, geografski je loše pozicioniran i još uvijek je oštećen od napada u listopadu, što znači da se Rusija uvelike oslanja na istočni ukrajinski autocestni sustav.
Ukrajinski dužnosnici rekli su da se neće prestati boriti protiv Moskve sve dok ne istjeraju sve ruske snage s Krima, a način da to učine je prodorom prema jugu u vitalno područje trokuta koje čine gradovi Melitopolj, Tokmak i Vasiljevka, objasnio je Barros.

Karta vitalne regije trokuta u Zaporožju koju čine gradovi Tokmak, Melitopol i Vasiljevka. Ukrajina bi mogla ciljati regiju trokuta u proljetnoj ofenzivi. (Grafiku ustupio Institut za proučavanje rata)
“Ako mogu zauzeti ovaj trokut, učinkovito će zapriječiti ključne ceste i ključne autoceste koje su neophodne za podupiranje svega zapadno od ove pozicije”, dodao je Barros. “A to će uzrokovati veliki logistički problem za desetke tisuća ruskih vojnika koji su na ovom teritoriju.”
Ali ovo neće biti lak podvig.
Ukrajina, koja je uspješno koristila informacijski rat protiv Rusije u prošlim kampanjama, jasno je pokazala svoje namjere u jugoistočnoj Ukrajini, a Moskva je odgovorila jakim jačanjem svojih trupa u ovom sektoru trokuta.
“To su stvari poput rovova, zamki za tenkove, zmajevih zuba, betonskih bunkera, drugih terenskih utvrda, obloga, stvari takve prirode”, rekao je Barros, objašnjavajući da su ove zaštitne mjere slojevite i često koncentrično okružene oko određenih lokacija. “Oni su zapravo postavljeni u tandemu s ključnim opskrbnim rutama, ključnim magistralnim cestama koje povezuju različita velika naselja i gradove i koje čine glavne opskrbne linije koje zapravo štite ruski položaj.”

Karta ruskih obrambenih utvrda u Zaporožju oko Tokmaka, Melitopolja i Vasiljevke. Ukrajina bi mogla ciljati regiju trokuta u proljetnoj ofenzivi. (Grafiku ustupio Institut za proučavanje rata)
Ali Ukrajina ima jedinstvenu prednost u tom području. To je mjesto broj 1 za civilne grupe otpora u cijeloj Ukrajini.
“Melitopolj je posebno najveće žarište partizanskih aktivnosti i partizanskih napada”, rekao je Barros. Objasnio je da, ne samo da te skupine informiraju o ruskim položajima, one su stalna smetnja za ruske snage u tom području jer protiv njih rutinski koriste improvizirane eksplozivne naprave i automobile-bombe.
Ali Barros je rekao da bi naglasak stavljen na ovu regiju također mogao biti trik Kijeva u sličnom potezu koji je upotrijebio u uvodu uspješnog ponovnog zauzimanja Harkova.
Krajem prošlog ljeta, Ukrajina je ponovno stavljala veliki naglasak na svoj plan ponovnog preuzimanja Hersona. To je potaknulo Rusiju da premjesti trupe iz sjeverne regije Harkov na jug i ostavilo ruske snage na sjeveru nedovoljno ljudstva i omogućilo Ukrajini da uleti i postigne jedan od svojih najvećih uspjeha u ratu do danas.

Ukrajinski vojnici iz raznih brigada sudjeluju u vojnoj vježbi psihološke borbene obuke na nepoznatoj lokaciji u blizini granice s Bjelorusijom u Ukrajini 11. ožujka 2023. (REUTERS/Violeta Santos Moura)
Ali Kijev je također nastavio sa svojim operativnim ciljevima na jugu i uspio je iscrpiti ruske resurse i prisiliti okupacijske trupe da se povuku iz grada Hersona do studenog.
“Znamo da su Ukrajinci izveli protuofenzivu u Harkovu prošlog rujna s četiri brigade”, rekao je Barros. “A ukrajinska vlada je eksplicitno raspravljala o tome kako za to [next] protuofenzivnim naporima formirali su ne manje od, vjerujem, osam ili devet brigada.”
RUSIJA UPOZORAVA NATO KAKO BJELORUSIJA VIDI NUKLEARNU NADOGRADNJU NA AVIONIMA I PROKETILIMA
Barros je istaknuo da, ne samo da se očekuje da će ukrajinska proljetna protuofenziva biti najmanje dvostruko veća od prošlogodišnje velike ofenzive, ovo su nove brigade koje je Kijev formirao izričito da vode svoje udarne snage.
Analitičar je rekao da bi Ukrajina ponovno mogla upotrijebiti taktiku sličnu prošlogodišnjoj ofenzivi i usmjeriti svoje protuofenzivne napore na više lokacija, poput sektora Bakhmuta.

Ukrajinski vojnik sudjeluje u vojnoj vježbi psihološke borbene obuke na nepoznatoj lokaciji u blizini granice s Bjelorusijom u Ukrajini 11. ožujka 2023. (REUTERS/Violeta Santos Moura)
Tim Instituta procijenio je da Kijev može dobiti ovaj rat protiv Rusije, a to će vjerojatno postići oslanjajući se na Putinovo oklijevanje da mobilizira više ljudi za prve crte, uz činjenicu da vojnika koji su već u Ukrajini i dalje nedostaje u oružju, obuci i moralu.
UKRAJINA SE PRIPREMA ZA RUSKU PROLJETNU OFENZIVU
“Ukrajinci će ruskoj vojsci postaviti niz vojnih i logističkih dilema i prisiliti rusku vojsku da bira sa švedskog stola loših opcija”, predvidio je Barros. “Odluke poput: ‘Dajemo li prednost obrani juga ili dajemo prednost obrani drugog područja na prvoj liniji?’
“A to je važno jer znači da, u idealnom slučaju, Rusi [will] morati donijeti niz odluka koje nisu optimalne i nikada ne biti u mogućnosti donijeti bolju odluku.”

Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyy dolazi u iznenadni posjet Hersonu 14. studenoga 2022. (Paula Bronstein /Getty Images)
Kijev je rekao da će nastojati zaključiti rat do kraja godine, ali nakon otprilike četiri mjeseca slabe podrške s obje strane, dužnosnici obrane, uključujući načelnika američkog Združenog stožera generala Marka Milleya, rekli su da je ovo malo vjerojatno.
Barros je rekao da su razdoblja stagnacije u ratu “normalna” i da omogućuju postrojbama da se preurede i odmore, ali je primijetio da bi Ukrajina, željna brzog okončanja ovog rata, nastavila svoj značajan prodor kroz zimske mjesece da su NATO i SAD adekvatno naoružao svoje trupe.
I zapadni političari i Putin produžili su rat zbog zabrinutosti od eskalacije sukoba izvan granica Ukrajine i uvlačenja NATO-a u pravi rat s Rusijom.
Putin nije uspio mobilizirati ljude uoči svoje invazije, što je rezultiralo neugodnim povlačenjem iz Kijevske regije i kasnijim neuspjesima diljem Ukrajine u više od 13 mjeseci od početka rata.
Zapad je opetovano pokazao suzdržanost, a potom i pristajanje kada je u pitanju opskrba Ukrajine oružjem i opremom koja joj je potrebna da izbaci ruske trupe, poput tenkova i ratnih zrakoplova.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Zapadni kreatori politike iznimno su osjetljivi na ruske informacijske operacije”, rekao je Barros. “I jako smo zabrinuti zbog mogućnosti da bi Rusija mogla upotrijebiti nuklearno oružje ili taktičko nuklearno oružje ako se čini da će Ukrajinci pobijediti.
“Ali, u konačnici, procjenjujemo da je… iznimno malo vjerojatno da će Putin upotrijebiti taktičko nuklearno oružje”, dodao je, napominjući da se to ne može u potpunosti isključiti. “Način na koji se ovaj rat dosad vodio pokazuje da Ukrajinci mogu nanijeti poraze, i ne samo poraze, ponižavajuće poraze protiv ruske vojske.
“A Putin može biti prisiljen snositi gubitke”, dodao je Barros. “I [the Russians] pronaći načine da to opravdate i objasnite.”
Interaktivnu kartu ISW-a koja prikazuje procijenjenu kontrolu terena u Ukrajini možete pogledati ovdje.