S tek nešto više od godinu dana do Olimpijskih igara u Parizu, Seine je u središtu pozornosti. Dva natjecanja u plivanju održat će se u rijeci, između mosta Aleksandra III i Eiffelovog tornja u 7. arondismanu.
Međutim, kupanje u Seini je zabranjeno zbog visoke razine bakterija, e.coli i zagađenja. Formalno je zabranjen 1923. godine, a oni koji budu uhvaćeni u kršenju pravila podliježu novčanim kaznama, ali su javne vlasti odlučile pokrenuti plan vrijedan 1,4 milijarde eura kako bi se to promijenilo.
Kišnica je najveći izazov, obilne padaline uzrokuju izlijevanje kanalizacije u glavnom gradu u rijeku.
U tijeku je nekoliko projekata, poput izgradnje retenzije od 50.000 m3.
Samuel Colin-Canivez, koji vodi velike radove na pariškom kanalizacijskom sustavu, rekao je: “Cilj bazena je napuniti ga zahvaljujući presretaču koji će blokirati kišnicu prije nego što se ispusti u Seinu. A nakon kiše, praznit će se crpnim sustavom prema stanici za pročišćavanje.
“Ovo će spriječiti da količina zagađene vode otječe u Seinu, a budući da je ta voda zagađena bakteriološkim opterećenjem, moći ćemo zadovoljiti sanitarne kriterije, ne okolišne nego sanitarne, za kupanje”, dodao je.
Europska direktiva postavlja maksimalnu količinu fekalnih bakterija – pokazatelj kvalitete vode – za sigurno kupanje.
Iako su razine u Parizu previsoke, jedan znanstvenik, Jean-Marie Mouchel, hidrolog i profesor na Sveučilištu Sorbonne, optimističan je: “Mislim da je prilično dobro, s obzirom na broj stanovnika u slivu Seine i nizak protok. Dakle, očito , ima još stvari koje treba učiniti, govorimo o fekalnim bakterijama, ima stvari koje treba učiniti, a tu su i neki kemijski proizvodi.
“Ali bilo je desetljeća kada nismo baš marili za kvalitetu Seine. Tek su 1970-ih napori bili puno veći i danas smo gotovo dosegli ovo stanje u kojem se može disati.”
U tijeku su razgovori o suživotu kupača i nautičara u Seini, izgradit će se i dvadesetak plaža.
Pariška gradska vijećnica namjerava ukinuti zabranu kupanja do 2025. ako svi projekti budu išli prema planu.