Prosvjednici su prekinuli promet vozila u glavnoj pariškoj zračnoj luci, a policija je ispalila oblake suzavca u drugim francuskim gradovima u posljednjoj rundi štrajkova i demonstracija u četvrtak protiv osporavanih mirovinskih reformi predsjednika Emmanuela Macrona.
Međutim, broj štrajkača je pao, posebno u sektoru prijevoza, od početka prosvjeda u siječnju. Oko 400.000 ljudi pridružilo se prosvjedu u Parizu u četvrtak, što je pad u odnosu na 450.000 tjedan prije, rekao je moćni sindikat CGT. Policijske procjene o broju marševa nisu odmah dostupne, ali su uvijek manje.
U četvrtak je pariški metro radio gotovo normalno, što je u oštroj suprotnosti s akcijama prethodnih dana. Prema podacima Ministarstva obrazovanja, štrajkalo je manje od 8 posto nastavnika. Međutim, velika rafinerija nafte TotalEnergies u Gonfreville-l’Orcheru ostala je zatvorena.
U Parizu su policiju gađali projektilima kada je prosvjed stigao do La Rotondea, restorana čiji je pokrovitelj bio Macron tijekom predsjedničkih izbora 2017. na kojima je i pobijedio. Vandalizirani su dijelovi fasade šik lokala.
Stručnjaci kažu da je nasilje viđeno u prosvjedima diljem zemlje, s desecima ozlijeđenih prosvjednika i policije, odbilo manje aktivističke dijelove stanovništva.
Deset prethodnih rundi štrajkova i prosvjeda diljem zemlje od siječnja nisu uspjeli natjerati Macrona da promijeni kurs, a njegova vlada nije pokazala nikakav znak da će 11. runda preokreta u četvrtak uspjeti povući je.
Razgovori između sindikalnih čelnika i premijerke Elisabeth Borne brzo su prekinuli u srijedu bez ikakvog pomaka, što je stvorilo uvjete za povratak prosvjednika na ulice.