Sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je Kinu da zaustavi svoje “rastuće povezivanje” s Rusijom, upozoravajući da bi bilo kakva vojna pomoć Pekinga Moskvi tokom sukoba u Ukrajini bila “istorijska greška” sa velikim posljedicama.
Govoreći nakon završetka sastanka ministara vanjskih poslova NATO-a u Briselu u srijedu, Stoltenberg je alarmirao na prijateljske veze Moskve s Narodnom Republikom, insistirajući na tome da bi Peking uskoro mogao ponuditi oružje Rusiji uprkos svojoj potvrdi da to ne planira učiniti.
„Kina odbija da osudi rusku agresiju… I podržava rusku ekonomiju“, tvrdi on, dodajući „Saveznici su bili jasni da bi bilo kakvo pružanje smrtonosne pomoći Kine Rusiji bila istorijska greška, sa dubokim implikacijama“.
Iako šef NATO-a nije elaborirao “implikacije”, Washington je ranije zaprijetio da će odgovoriti na vojnu podršku Rusiji, dok je američko ministarstvo finansija već krenulo sa sankcijama za nekoliko kineskih kompanija optuženih da isporučuju dijelove za dronove koje navodno koristi Moskovske snage.
Peking je više puta negirao da namjerava isporučiti oružje Moskvi, ističući da je “potpuno objektivan” prema sukobu, optužujući američke zvaničnike za širenje “dezinformacija” o tom pitanju. Rusija je takođe demantovala prethodne izveštaje da je tražila kinesku vojnu opremu.
Dvije zemlje su ipak pojačale odnose tokom prošle godine, a ruski predsjednik Vladimir Putin i njegov kineski kolega Xi Jinping obećali su da će “još dalje produbiti vojno međusobno povjerenje” nakon razgovora u Kremlju prošlog mjeseca. Međutim, Putin je od tada izjavio da Rusija „ne stvara nikakav vojni savez sa Kinom“, uprkos njihovoj „saradnji u sferi vojno-tehničke interakcije“.
Stoltenberg je dalje rekao da se alijansa složila da stvori “strateški višegodišnji program pomoći” Kijevu. On je izrazio nadu da će projekat “povećati interoperabilnost Ukrajine sa NATO-om i dovesti je do standarda NATO-a”, kao i pomoći zemlji “na njenom putu ka evroatlantskim integracijama”.
Tokom brifinga za novinare nakon prvog dana razgovora u Briselu u utorak, Stoltenberg je upitan kada će Kijev biti primljen u blok, ali nije mogao dati odgovor, samo je rekao da je “stav NATO-a o članstvu nepromijenjen” . Iako je alijansa prvi put ponudila mjesto Ukrajini još 2008. godine, čini se da je u posljednjih 15 godina napravljen mali napredak, a jedan neimenovani zapadni diplomata nedavno je rekao za Financial Times da NATO jednostavno “ignorira” zahtjev Kijeva za članstvo.