Antakya je podnijela najveći teret katastrofe koja je odnijela više od 50.000 života i stavila na kušnju vodstvo Predsjednik Recep Tayyip Erdogan ispred Izbori 14. svibnja.
Erdogan je dao hrabro obećanje u kampanji da će do početka sljedeće godine obnoviti cijelu zonu katastrofe — u kojoj je izvorno živjelo više od 13 milijuna ljudi.
Vjeruje mu malo onih koji su ostali u izdubljenoj ljušturi ovoga grada.
“Mislim da se rekonstrukcija ne može završiti za godinu dana, barem ovdje. Možda negdje drugdje, ne znam. Ali ovdje, u ovim uvjetima, samo uklanjanje ruševina će trajati najmanje godinu dana”, kaže Ali Climen, građevinski radnik koji raščišćava ruševine u Antakyi.
Erdogan je u srijedu rekao naciji da je polovica ruševina već očišćena iz pokrajine Hatay u Antakiji.
Umirovljenik Gokhan Karaoglan bio je skeptičan prema Erdoganovim obećanjima.
“Prošla su dva mjeseca, a oni još nisu raščistili ruševine”, rekao je 54-godišnjak. “Trajat će još tri, četiri ili pet godina. U međuvremenu, mi živimo u bijedi.”
Rušeći sve
Glavni inženjer na gradilištu za rušenje rekao je da su radnici dobili naredbu da najprije sruše zgrade koje bi se najviše mogle urušiti.
“Čak su i zgrade koje još vidite oštećene i na kraju će biti srušene”, rekao je Murat Sirma.
“Mislim da će vrlo malo zgrada ostati kad sve ovo završi”, rekao je 45-godišnjak. – Njih možda pet ili deset posto.
To je opasan posao. Prašina je pomiješana s cementom i otrovnim materijalima poput azbesta. Korišten kao izolacija, azbest se povezuje s rakom.
Ogromni komadi zgrada često se ruše u valu koji prekriva cijelo mjesto u visokim oblakovima štetne prašine.
Radnici obično nose maske za lice. Mještani koji se okupljaju da gledaju razaranje to ne čine.
“U Hatayu radi 1.000 bagera”, rekao je Sirma. – To je ogroman posao.
Turski predsjednik obećao je obnoviti 300.000 zgrada u jednoj godini. Hoće li on to uspjeti ili ne, odlučit će se kada Turska izađe na izbore 14. svibnja – kada je njegova vlast na kocki.