Emmanuel Macron stiže u Peking u srijedu u pokušaju da spriječi azijskog diva da se “prebaci u ratni tabor” protiv Ukrajine.
Francuski predsjednik kaže da se želi ponovno povezati s Kinom, naglašavajući važnost obnavljanja ljudskog kontakta i održavanja dijaloga o Ukrajini.
Očekuje se da će poslijepodne započeti putovanje govorom u kojem će iznijeti “izazove i ciljeve” svog putovanja, koje dolazi dva tjedna nakon što je Peking obnovio svoje protuzapadno savezništvo s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Macronovo posljednje putovanje u Kinu bilo je 2019., prije COVID-a i drakonskih mjera karantene koje su uveli kineski dužnosnici, a koje su ukinute tek krajem prošle godine.
Zbog toga Pariz želi “ponovno povezivanje” na svim razinama, posebice promicanjem protoka studenata između dviju zemalja, navodi AFP.
Macron će se u četvrtak sastati sa svojim kineskim kolegom Xi Jinpingom, kojeg nije vidio od samita G20 u studenom.
Zatim je francuski predsjednik želio vidjeti da Peking djeluje kao posrednik između zaraćenih strana Ukrajine i Rusije, a da Xi koristi svoj utjecaj na Putina kako bi tražio mir.
Međutim, prije dva tjedna šefovi Kine i Rusije obnovili su svoje zavjete da će se oduprijeti Zapadu, što je izazvalo strah u zapadnim prijestolnicama da će Kina Rusiji opskrbiti oružje.
Peking je službeno neutralan, iako nije osudio invaziju Moskve na Ukrajinu koja je započela prošle veljače.
U Euronewsu izvješćestručnjaci su rekli kako vjeruju da će Peking bježati od pružanja smrtonosne opreme Rusiji, strahujući da bi to moglo eskalirati sukob i pokvariti njezine šanse za obnovu Ukrajine.
Prije nego što je otputovao u Peking, Macron je telefonom razgovarao s američkim predsjednikom Joeom Bidenom, pri čemu su njih dvojica razgovarali o njihovoj “zajedničkoj želji da angažiraju Kinu u ubrzavanju završetka rata u Ukrajini”, navodi Elysee.
Pariz želi da Xi promovira “stabilnost” i “prosperitet” u svijetu i, dugoročno gledano, “način” da se okonča sukob u Ukrajini.
Elysée vjeruje da Kina sama može “pomaknuti” situaciju nabolje ili nagore. Ali također da je na Europljanima da Kineze osvijeste o “velikom utjecaju” koji rat ima na EU, jednog od glavnih trgovinskih partnera Pekinga.
AFP javlja da će Macron prenijeti poruku: “Ako vi [China] prebaciti u ratni tabor, to će imati izuzetno jak strateški učinak.”
Poput Njemačke i drugih država članica EU-a, on želi nastaviti razgovarati s Pekingom u suprotnosti s protivničkijim tonom koji je zahvatio SAD.