Velike zemlje proizvođači nafte, predvođene Saudijskom Arabijom, rekle su da će ponovno smanjiti opskrbu sirovom naftom. Ovog puta odluka je bila iznenađenje i naglasila je zabrinutost kamo bi mogla krenuti globalna ekonomija.
Rusija se pridružila produživši vlastita smanjenja do kraja godine. Manji protok nafte u rafinerije značit će više cijene goriva za vozače i mogao bi potaknuti inflaciju koja bi pogodila SAD i Europu. To bi zauzvrat također moglo pomoći Rusiji da preživi zapadne sankcije zbog invazije na Ukrajinu na račun SAD-a.
Odluka proizvođača nafte — od kojih su mnogi u Organizaciji zemalja izvoznica nafte (OPEC) — da smanje proizvodnju za više od milijun barela dnevno dolazi nakon što su cijene međunarodne referentne sirove nafte pale usred usporavanja globalnog gospodarstva koje treba manje goriva za putovanja i industriju.
Dodatno je smanjenju od 2 milijuna barela dnevno koje je najavljeno u listopadu. Između dva smanjenja, to je oko 3% svjetske ponude nafte.
Evo ključnih stvari koje treba znati o smanjenjima:
Zašto proizvođači nafte smanjuju?
Saudijska Arabija, dominantna članica OPEC-a, rekla je u nedjelju da je ovaj potez “predostrožnost” kako bi se izbjegao dublji pad cijena nafte.
Saudijski ministar energetike Abdulaziz bin Salman dosljedno ima oprezan pristup budućoj potražnji i daje prednost proaktivnosti u prilagodbi opskrbe prije mogućeg pada potreba za naftom.
Činilo se da se to stajalište potvrdilo jer su cijene nafte pale s visokih preko 120 dolara (američkih dolara) po barelu prošlog ljeta na 73 dolara prošlog mjeseca. Cijene su skočile nakon nedjeljne objave, s međunarodnom referentnom naftom Brent koja se u ponedjeljak trgovala za oko 85 dolara, što je rast od 6%.
Uz strahove od recesije u SAD-u pogoršane kolapsom banaka, nedostatkom europskog gospodarskog rasta i oporavkom Kine od COVID-19 koji traje dulje nego što su mnogi očekivali, proizvođači nafte su oprezni zbog iznenadnog pada cijena sličnog padu viđenom tijekom pandemije i globalna financijska kriza 2008-2009.
Analitičar tržišta kapitala Mohammed Ali Yasin rekao je da je većina ljudi čekala sastanak OPEC+ saveza članica OPEC-a i savezničkih proizvođača, od kojih je većina u Rusiji, 4. lipnja. Odluka je naglasila hitnost koju osjećaju proizvođači.
“Bilo je to iznenađenje za sve, mislim, promatrače i pratioce tržišta”, rekao je. “Brzina poteza, vrijeme poteza i veličina poteza bili su značajni.”
Sada je cilj spriječiti “kontinuirani pad cijene nafte” na razine ispod 70 dolara po barelu, što bi bilo “vrlo negativno” za gospodarstva proizvođača, rekao je Yasin.
Dio listopadskog smanjenja od 2 milijuna barela dnevno bio je samo na papiru jer neke zemlje OPEC+ nisu mogle proizvesti svoj udio. Novo smanjenje od 1,15 milijuna barela dnevno raspoređeno je među zemljama koje ispunjavaju svoje kvote — tako da iznosi otprilike isto smanjenje kao u listopadu.
Vlade su objavile odluku izvan uobičajenog okvira OPEC+. Saudijci vode s 500.000 barela dnevno, a Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Irak, Oman, Alžir i Kazahstan doprinose manjim rezovima.
Hoće li smanjenje proizvodnje pogoršati inflaciju?
Svakako bi moglo. Analitičari kažu da su ponuda i potražnja relativno dobro uravnotežene, što znači da bi smanjenje proizvodnje moglo povećati cijene u nadolazećim mjesecima.
Rafinerije koje sirovu naftu pretvaraju u benzin, dizel i mlazno gorivo spremaju se za ljetni porast proizvodnje kako bi zadovoljile godišnji porast potražnje za putovanjima.
U SAD-u cijene goriva jako ovise o sirovoj nafti, koja čini oko polovicu cijene po galonu. Prema motorističkom klubu AAA, niže cijene nafte značile su da su vozači u SAD-u doživjeli pad prosječne cijene s rekorda od preko 5 USD po galonu sredinom 2022. na 3,50 USD po galonu ovog tjedna.
Smanjenja, ako se u potpunosti provedu, “dodatno bi pooštrila ionako temeljno tijesno tržište nafte”, rekao je Jorge Leon, viši potpredsjednik Rystad Energyja, u bilješci istraživanja. Sniženje bi moglo povećati cijene nafte za oko 10 dolara po barelu i gurnuti međunarodni Brent na oko 110 dolara po barelu do ovog ljeta.
Te više cijene mogle bi potaknuti globalnu inflaciju u ciklusu koji prisiljava središnje banke da nastave povećavati kamatne stope, što koči gospodarski rast, rekao je.
S obzirom na strahove o cjelokupnom gospodarstvu, “tržište bi rezove moglo protumačiti kao izglasavanje nepovjerenja oporavku potražnje za naftom i moglo bi čak nositi rizik pada cijena – ali to će biti samo kratkoročno”, rekao je Leon .
Što će to značiti za Rusiju?
Moskva kaže da će produžiti smanjenje proizvodnje od 500.000 barela dnevno do kraja godine. Potrebni su joj prihodi od nafte kako bi poduprla svoje gospodarstvo i državni proračun pogođen širokim sankcijama SAD-a, Europske unije i drugih saveznika Ukrajine.
Međutim, analitičari su signalizirali da rusko smanjenje možda jednostavno predstavlja najbolje lice smanjenoj potražnji za njezinom naftom. Zapad je izbjegavao ruske barele i prije uvođenja sankcija, a Moskva je uspjela preusmjeriti velik dio svoje nafte u Indiju, Kinu i Tursku.
No Grupa sedam velikih demokracija nametnula je cjenovnu gornju granicu od 60 dolara po barelu za ruske isporuke, nametnutu zabranama zapadnim tvrtkama koje dominiraju brodarstvom ili osiguranjem. Rusija prodaje naftu s diskontom, s padom prihoda na početku ove godine.
Što će to značiti za Rusiju?
Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće John Kirby rekao je: “Mislimo da smanjenje proizvodnje u ovom trenutku nije preporučljivo s obzirom na nesigurnost tržišta, i to smo jasno rekli.”
No inzistirao je na tome da je tržište nafte na drugom mjestu nego prošle godine kada su cijene porasle nakon ruske invazije na Ukrajinu.
“Usredotočeni smo na cijene, nismo usredotočeni na bačve”, rekao je novinarima u ponedjeljak, dodajući da su SAD-u dali heads-up prije objave.
Odgovor Bijele kuće bio je blaži nego u listopadu kada su rezovi uslijedili uoči američkih izbora na sredini mandata kada su velike cijene plina bile glavni problem. Predsjednik Joe Biden tada je obećao da će biti “posljedica”, a demokratski zastupnici pozvali su na zamrzavanje suradnje sa Saudijcima.
Caroline Bain, glavna ekonomistica za robe u Capital Economicsu, rekla je da smanjenje pokazuje “potporu skupine Rusiji i protivi se naporima Bidenove administracije da snizi cijene nafte”.