njemačka kancelarka Olaf Scholz otputovao je u ponedjeljak u glavni grad Rumunjske na trilateralne razgovore s predsjednicima Rumunjske i Moldavije, dok tri zemlje žele ojačati veze o nizu tema usred tekućeg rata Rusije u Ukrajini.
Olaf Scholz prvi put se sastao s rumunjskim predsjednikom Klausom Iohannisom u palači Cotroceni u Bukureštu, radi razgovora koji su bili usredotočeni na sigurnost, gospodarstvo i energiju. Također su razgovarali o obrambenoj suradnji na istočnom krilu NATO-a i sigurnosti u crnomorskoj regiji.
Razgovaralo se o integraciji Moldavije u EU
Dvojica čelnika također su razgovarali o načinima potpore Ukrajini i Moldaviji, kojima je prošlog lipnja dodijeljen status kandidata za članstvo u EU. Također su se složili oko važnosti proširenja EU-a i da zapadni Balkan “ostaje ključni prioritet” kako bi se jednog dana pridružio bloku od 27 zemalja, rekao je Iohannis.
“Također dijelimo zajedničku viziju u pogledu strateških vrijednosti širenja (EU) na istok”, rekao je.
Kasnije u ponedjeljak, Iohannisu i Scholzu će se pridružiti moldavska predsjednica Maia Sandu na trilateralnim sastancima. Troje čelnika razgovarat će o europskim integracijama za Moldaviju, koja nije članica NATO-a i suočila se s dugotrajnim nizom kriza tijekom prošle godine.
Iohannis je rekao da je situacija u Moldaviji “jako komplicirana hibridnim napadima iz Rusije”, i naveo je “velike komplikacije” s kojima se zemlja suočava kao što su veliki priljev ratnih izbjeglica iz Ukrajine i utjecaj koji rat ima na posrnulo gospodarstvo Moldavije.
Prošlog je mjeseca moldavska policija rekla da je osujetila zavjeru skupina sabotera koje podupire Rusija i koji su bili posebno obučeni za izazivanje masovnih nemira protiv prozapadne vlade zemlje. To je uslijedilo nekoliko dana nakon što su američki obavještajni dužnosnici rekli da ljudi koji imaju veze s ruskim obavještajnim službama namjeravaju iskoristiti prosvjede kao temelj za pokušaj rušenja vlade Moldavije.
Scholz-Iohannis o sigurnosti
Iohannis je na tiskovnoj konferenciji nakon razgovora rekao da strateška važnost crnomorske regije raste i pozvao je NATO da “značajno ojača” svoju obranu i položaj odvraćanja tamo.
Sa svoje strane, Scholz je istaknuo snažne odnose između svoje zemlje i Rumunjske i ponovio često ponavljano obećanje da će “Ukrajini pružiti vojnu potporu koliko god je potrebno, a na tome stalno i zajedno radimo”.
Scholz nije izravno odgovorio na pitanja o mogućnosti uspostave pogona za održavanje u Rumunjskoj za njemačku vojnu opremu poslanu u Ukrajinu, kako bi odražavao slične napore u drugim zemljama.
Glasnogovornik njemačke obrambene tvrtke Rheinmetall rekao je u ponedjeljak za njemačku novinsku agenciju DPA da ona postavlja centar za održavanje i logistiku u Satu Mareu, na sjeveru Rumunjske, za zapadna vojna vozila i haubice isporučene Ukrajini, a koji će započeti s radom ovog mjeseca.