Po Belén Balanyá, istraživačica i aktivistica, Corporate Europe Observatory
Retrospektiva u svibnju prošle godine: njemačka ministrica Bettina Stark-Watzinger pozvala je gospodare industrije, uključujući RWE i Shell, u Australiju govoriti vodik s bankarima, investitorima i političarima.
Veseleći se potencijalnog budućeg uvoza, delegacija je otpjevala pjesmu — posebno skladanu za tu priliku — o ovom unosnom plinu.
Korporacije imaju razloga za slavlje. Novo izvješće Corporate Europe Observatorija pokazuje kako je poslovanje uspješno pomoglo oblikovanju Njemački stav o ovoj vrućoj temi kroz povlašteni pristup, rotirajuća vrata i veliku potrošnju na PR savjetovanja.
Zašto Njemačka? Postoji razlog
Njemačka je iznimno utjecajna u postavljanju šire agende EU. Uzeti prošlotjedni bolni pregovori dovršiti postupno ukidanje automobila s motorima s unutarnjim izgaranjem do 2035.
Njemačka je odbila potpisati sve dok se na stol ne stavi zaobilazno rješenje: kao rezultat toga, ova se vozila i dalje mogu prodavati nakon 2035. ako rade na e-goriva.
Njemačka rupa u zakonu o e-gorivima zadovoljila je zahtjeve proždrljivih proizvođača automobila — uključujući Porsche i 170 drugih tvrtki — grupiranih u eFuel Alliancekoji otvoreno navode da je njihov cilj “da eFuels stekne političko prihvaćanje i regulatorno odobrenje kao značajan doprinos održivoj zaštiti klime.”
U stvari, e-goriva, temeljena na vodiku i CO2, izrazito su neučinkovita. S procijenjenim 16% energetske učinkovitosti u usporedbi sa 72% u električnim vozilima, oni nisu baš dio klimatskog rješenja.
U međuvremenu, u Čileu, projekt Haru Oni — koji vodi konzorcij koji uključuje Porsche, ExxonMobil i njemački Siemens — proizvodi e-gorivo na bazi vodika za Njemačku.
U kontrastu sa znanstvena upozorenja o negativnim utjecajima projekata zelenog vodika u regiji, Porsche apsurdno tvrdi da “klasični i moderni sportski automobili može biti dio rješenja za smanjenje emisija”.
Izlaz za velike zagađivače
Preko 100 njemačkih poduzeća — od kojih su mnoga povezana s fosilima i drugim industrijama koje zagađuju okoliš — identificirani su kao ključni igrači u lancu vrijednosti zelenog vodika.
Budući da dekarbonizacija predstavlja egzistencijalni rizik, prihvatili su se vodika kao ‘čistog’ načina za blokiranje motora s unutarnjim izgaranjem, cjevovoda, elektrana i zračnih luka.
Vodik je njihov izlaz za zaštitu imovine koja zagađuje okoliš i odgađanje klimatskih mjera.
Vodik je postao srebrni metak za donositelje odluka u EU i Njemačkoj. Njemačka bi trebala postati najveći europski uvoznik vodika, sa procijenjeni udio do 70% budućeg kombiniranog uvoza EU/UK.
A plan bloka REPowerEU postavio je ciljeve EU-a za 2030. za zeleni vodik na 20 milijuna tona, pola putem domaće proizvodnje, a pola iz uvoza.
Ovo je nerealno: manje od 0,04 milijuna tona zelenog vodika proizvedeno je globalno 2021.
Ali koja je prljava istina o vodiku?
Pompa o vodiku prekriva stvarnost. Prvo, 99% današnjeg globalno proizvedenog vodika je takozvani “sivi” vodik napravljen od fosilnih goriva, s godišnjim emisijama CO2 koje premašuju one u Njemačkoj u cijelosti.
“Plavi” vodik, promoviran kao “niskougljična” alternativa, također ima mega-klimatski otisak.
To je proizvod fosilnog plina s emisijama prikupljenih hvatanjem i skladištenjem ugljikašto je manjkav, riskantan, skup i dosad neuspješan tehnofiks.
PR fosilne industrije vrti plavi vodik kao korak u prijelazu na zelenu budućnost vodika, unatoč dokazima da je primarno zamišljen kao slamka za spašavanje za tvrtke za prljavi plin.
Njemačko prihvaćanje plavog vodika velika je pobjeda za vodikov lobi. Nedavno procurila verzija revidirane strategije vodika u zemlji izričito predviđa korištenje i javno financiranje plavog vodika.
I korporacije su zahvalne.
“Blagoslov je što imamo ovo savezno ministarstvo gospodarstva,” rekao je prošle godine predsjedavajući energetske lobističke skupine BDEW govoreći o ministarstvu koje vodi Robert Habeck iz Zelenih.
U prvih sedam mjeseci nakon preuzimanja dužnosti, Habeck i najviši vladini dužnosnici susreli su se s plinskim lobistima jednom dnevno u prosjeku. Tvrtke članice BDEW-a odgovorni su za 90% njemačke prodaje fosilnog plina.
Vodikovi projekti dopuštaju i klimatski kolonijalizam
Čak je i zeleno vodikovo gospodarstvo kimera. Proizvedeno iz obnovljive energije, zeleni vodik je energetski neučinkovitto je snažan neizravni staklenički plina proizvodnja velikih razmjera zahtijeva ogromne količine zemlje, vode i obnovljive energije.
Njemačka je uspostavila saveze i partnerstva za vodik s najmanje 26 potencijalnih izvoznih zemalja, od kojih su mnoge na globalnom jugu.
Takav vodikov kolonijalizam recept je za kršenje ljudskih prava: mapiranje 27 uglavnom afričkih zemalja nije identificirao niti jedan vodikov projekt što je uključivalo prethodne konzultacije sa zajednicom.
Planirani megagrad Saudijske Arabije Neom, gdje će ThyssenKrupp instalirati ogroman elektrolizer za proizvodnju vodika za izvoz, šokantan slučaj kršenja ljudskih prava: drevna plemena su nasilno istjerana sa svoje zemlje, a nekoliko prosvjednika je osuđeno na smrt.
Ne možete prevariti ljude s prijevarom
Nedavno je Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC). izdao strašno globalno upozorenje za “posljednju priliku za klimatske akcije”.
Ali EU – koju često gura Njemačka – blokira svaki napredak.
Rupa u puškarnici zabrana motora s unutarnjim izgaranjem, paket plina i vodikarevidirano Direktiva o obnovljivoj energijithe Banka vodikathe Uredba o infrastrukturi alternativnih gorivathe Net-Zero Industry Act i Zakon o kritičnim sirovinama sve će potaknuti mjehur vodika i korporativne profite nauštrb globalne pravde, energetske demokracije i učinkovite klimatske akcije.
Pokreti za klimu i socijalnu pravdu nisu prevareni prijevarom o vodiku.
Na prošlotjednoj Europskoj plinskoj konferenciji u Beču, tisuće prosvjednika, sa Afrički aktivisti na čelu, ustala protiv nadolazećeg vodikovog kolonijalizma u EU i Njemačkoj i opasnosti koju on predstavlja za planet.
Donositelji odluka moraju prestati slušati samu industriju koja je uzrokovala stvaranje klimatske i energetske krize. Više od 100.000 ljudi zahtijevalo je od Europskog parlamenta da izbaci lobiste za fosilna goriva iz politike – ali njihovi se glasovi ne čuju.
_Belén Balanyá je istraživačica i voditeljica kampanja za Corporate Europe Observatory, koju je suosnivala 1997. godine. Usredotočena je na razotkrivanje moći industrije nafte i plina u Europskoj uniji.
_
Mi u Euronewsu vjerujemo da su svi stavovi važni. Kontaktirajte nas na [email protected] kako biste poslali prijedloge ili podneske i bili dio razgovora.