Ujedinjeno Kraljevstvo je sklopilo svoj najveći trgovinski sporazum otkako je prije tri godine napustila Europsku uniju, iako kritičari kažu da je to beznačajno u usporedbi s gubicima Brexita.
U petak je vlada objavila da se Britanija pridružuje Azijsko-pacifičkom trgovinskom paktu, poznatom kao CPTPP, koji uključuje Japan, Meksiko i Australiju.
Gospodarstvo Ujedinjenog Kraljevstva dugoročno će dobiti poticaj od 1,8 milijardi funti (2 milijarde eura), uz smanjenje carina na robu kao što su sir, automobili, čokolada, strojevi, gin i viski, rekla je vlada.
Očekivali su da će CPTPP povećati veličinu gospodarstva za skromnih 0,08% u deset godina.
Brexit će smanjiti dugoročni potencijalni gospodarski rast Ujedinjenog Kraljevstva za 4% dugoročno, prema Uredu za proračunsku odgovornost, koji savjetuje dužnosnike.
Novo trgovinsko područje pokriva tržište od oko 500 milijuna ljudi i oko 15% svjetskog BDP-a, s Ujedinjenim Kraljevstvom.
Ističući da se zemlja ne bi mogla pridružiti da je u EU, Downing Street je rekao da pakt “iskorištava prilike” “novih sloboda” nakon Brexita.
Ujedinjeno Kraljevstvo je već imalo sporazume o slobodnoj trgovini s većinom članica CPTPP-a, od kojih su neki bili obnovljeni sporazumi koje je sklopila EU.
Mnoge “dobrobiti” Brexita koje je obećala kampanja za izlazak, poput dodatnih 350 milijuna funti (398 milijuna eura) za javni zdravstveni sustav zemlje, nisu se ostvarile.
Anketa pokazuje da većina Britanaca sada misli da je bilo pogrešno napustiti EU, iako je nedavno izvješće pokazalo da su šanse za približavanje ‘vitak‘.
“Pridruživanje trgovinskom bloku CPTPP stavlja Ujedinjeno Kraljevstvo u središte dinamične i rastuće skupine pacifičkih gospodarstava, kao prvu novu naciju i prvu europsku zemlju koja se pridružila”, rekao je premijer Rishi Sunak.
Dogovor dolazi usred “indo-pacifičkog nagiba” u gospodarskoj i vanjskoj politici Londona, s obzirom na gospodarski rast regije i rastući utjecaj Kine na svjetskoj sceni.
Kritičari su rekli da je sporazum s nacijama udaljenim tisućama kilometara beznačajan u usporedbi s britanskom trgovinom s 27-članom EU, također najbogatijim trgovinskim blokom na svijetu.
Brexit je stvorio velike prepreke trgovini između Britanije i bloka, koji je i dalje daleko najveći gospodarski partner Ujedinjenog Kraljevstva.
David Henig, stručnjak za trgovinu u Europskom centru za međunarodnu političku ekonomiju, rekao je da članstvo u CPTPP-u ne bi imalo veliki gospodarski učinak, ali je “u konačnici” dobro za Britaniju.
“Ne čini puno za nas (odredbe usluga su, na primjer, slabe), ali trgovinska politika je danas sve o marginalnim dobicima, a tako bi trebalo biti”, napisao je na Twitteru.
London ima sklopljene trgovinske ugovore s EU-om, ali i s udaljenijim zemljama poput Australije, Novog Zelanda i Singapura.
U tijeku su razgovori s Indijom i Kanadom.
Sporazum kojemu se britanska vlada mnogo nadala sa Sjedinjenim Državama odavno je stigao, a pregovori s Washingtonom su u zastoju.