Zastupnica u Europskom parlamentu, Clara Ponsatí, zagovornica nezavisnosti Junts per Catalunya (Zajedno za Kataloniju), puštena je nakon što je u utorak uhićena na nekoliko sati u Barceloni, gdje je držala konferenciju za novinare.
Ranije ovog tjedna vratila se u Kataloniju nakon više od pet godina egzila u Škotskoj i Belgiji, unatoč nalogu za uhićenje koji je izdao španjolski Vrhovni sud zbog neuspjelog pokušaja neovisnosti Katalonije.
Nekoliko sati nakon puštanja na slobodu, Ponsatí je odletjela u Bruxelles na sastanak Europskog parlamenta, ali se mora pojaviti pred sudom 24. travnja i španjolske vlasti će je stalno moći pratiti.
Zastupnik u Europskom parlamentu služio je u katalonskoj vladi kao regionalni ministar obrazovanja kada je u listopadu 2017. proglasila neovisnost od Španjolske.
Sučeljava se s optužbama za nepoštivanje zakona zbog pomaganja organiziranja nezakonitog referenduma o neovisnosti.
Prethodno se suočila s optužbama za pobunu, što bi značilo zatvorsku kaznu, ali nedavna reforma španjolskog kaznenog zakona od strane socijalističke vlade više ne klasificira pobunu kao zločin.
Nakon toga je španjolski Vrhovni sud revidirao optužnice protiv organizatora referenduma kojima još nije suđeno i presudio da se Ponsatí suočava samo s optužbom za građanski neposluh.
Budući da se radi o kaznenom djelu bez kazne zatvora, vlasti su rekle da Ponsatí nikada ne bi bila uhićena da se pojavila na sudu čim je stigla u Španjolsku.
Nakon što ju je privela Mossos d’Esquadra, katalonska regionalna policija, objavila je na Twitteru da je “ilegalno uhićena”.
Bivša katalonska čelnica također tvrdi da nije mogla biti uhićena zbog privremenog imuniteta koji ima zbog statusa zastupnice u Europskom parlamentu.
Španjolski Vrhovni sud odbacuje to rekavši da optužbe protiv nje i drugih katalonskih političara koji su pobjegli španjolskom pravosuđu 2017., među njima i Carlesa Puigdemonta, datiraju iz vremena prije nego što su izabrani u to tijelo.
Njezin povratak u Španjolsku dolazi u ključnom trenutku, samo dva mjeseca prije regionalnih izbora. Jedinstvo unutar političkih stranaka koje se zalažu za neovisnost razbijeno je prošle godine kada se regionalna koalicija raspala.
Dok Esquerra Republicana (Republikanska ljevica) još uvijek vodi regionalnu vladu i vodi pregovore sa španjolskom socijalističkom vladom o rješavanju spora, Junts per Catalunya je izgubio politički utjecaj u Kataloniji.