Bez obzira boćate li ili igrate na balote, sigurno uživate u toj aktivnosti. Život uz more, na otvorenome, uz opušteno druženje, ocrtava sliku Mediterana, odakle boćanje i vuče podrijetlo.
Ta tradicionalna igra kojoj je osnovni cilj kotrljanjem ili bacanjem boće približiti se bulinu, odražava specifičan način života prostora uz more. Radi se o nematerijalnoj baštini koju odlikuje malo artefakata, ali nosi izniman identitetski pečat.
Boćalište, lokalno najčešće nazivano zog, čest je i neizostavan lokus mnogih mjesta, pa i većih urbanih sredina. Neki smatraju da je zog zadnja oaza nekadašnjeg načina života.
Kao naoko spontana zabava koju se prakticiralo uglavnom nedjeljom i blagdanom, boćanje predstavlja sukus uravnoteženog načina života, opreku teškome fizičkom radu koji je odlikovao živote naših predaka.
Oni koji žele saznati više o boćanju, pozvani su na izložbu koja se sutra otvara u Lipi. Naime, ‘Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka – Memorijalni centar Lipa pamti’ 29. ožujka s početkom u 13 sati na zogu u Lipi u općini Matulji, otvara izložbu ‘Boćanje i boćarsko prigovaranje’, poziva Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka.
B.K.
PROČITAJTE JOŠ:
FOTO U Sutivanu na Braču otvoren jedinstven spomenik boćanju
Pored sportske dvorane „Sokolana“ u Sutivanu je u srijedu obilježeno postavljanje spomenika boćanju „kao športu i kao tradiciji duboko ukorijenjenoj u bračku društvenu povijest“. Boćanje kao tradicijski sport i društvena igra Mediterana na otoku Braču ima dugu i zanimljivu povijest. Od n…

Pronađena najstarija boća na otoku Viru | | Morski HR
U dvoru Vučetića Brkljačinih u ulici Put Nacelja pronađena je u zemljanom terenu ispod balature najstarija boća na Viru, kojom se u istoj ulici igralo u šezdesetima i početkom sedamdesetih
